Елуански јазик

Елуанскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Елуански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници(220 во 1983 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3elu

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Елуански јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди