Ели Јаковска

македонска фудбалерка

Ели Јаковска (р. 16 мај 1995 во Пробиштип) — македонска фудбалерка, која игра за Конак Беледијеспор во Истанбул, Турција.

Ели Јаковска
Лични податоци
Роден на 16 мај 1995(1995-05-16)(28 г.)
Роден во Пробиштип, Македонија
Држава Македонија Македонија
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Конак Беледиеспор
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014-2015 ЖФК Кочани 0 (0)
2015 ЖФК Драгон 2014 0 (0)
2015-2017 ЖФК Спартак Суботица 0 (0)
2017 ЖФК Истатов 2015 0 (0)
2017-2018 ЖФК Бешикташ 6 (3)
2019 Конак Белидиеспор 7 (4)
Репрезентација
2014- Македонија Македонија 15 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 8 декември 2019
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 23 јуни 2017

Кариера уреди

Клупска уреди

Во 2015 година, Јаковска играла за ЖФК Драгон 2014. Таа учествувала во квалификацискиот циклус за жени во Лигата на шампионите на УЕФА 2015–16 - натпревари од групата 2 за ЖФК Драгон 2014. Во 2017 година, таа била капитен на ЖФК Истатов 2015 и го освоила Купот на Македонија.

Потоа се преместила во Турција и потпишала со клубот Бешикташ од Истанбул, на 9 ноември 2017 година. Таа го напуштила клубот откако се појавила на шест натпревари и постигнала три гола. Во Првата женска фудбалска лига на Турција во периодот 2019-2020 година, таа се приклучила на клубот Конак Беледијеспор од Измир.

Меѓународна уреди

Јаковска била член на македонските селекции до 17 и до 19 години; таа моментално игра за македонската репрезентација.

Надворешни врски уреди