Отвори го главното мени

Елина Борн (родена на 29 јуни 1994) е естонска пејачка која што ја претставувала Естонија на Евровизија 2015 заедно со Стиг Раста со песната "Goodbye to Yesterday".  Борн претходно имала обид да ја претставува Естонија на Евровизија во 2013, со песната „Enough". Таа исто така го има освоено второто место во петтата сезона од Eesti otsib superstaari.

Естонија Елина Борн
Биографски податоци
Родено имеЕлина Борн
Роден(а)29 јуни 1994
ПотеклоЛетсе, Естонија
Жанровипоп
ЗанимањаПејачка
СоработнициСтиг Раста

СингловиУреди

  • "Enough" (2012)
  • Miss Calculation (2013)
  • Mystery (2014)
  • Goodbye to Yesterday (2015) (заедно со Стиг Раста)

Студиски албумиУреди

  • Elina Born