Елена Поповска

Елена Поповска (р. 6 јануари 1990) — македонска пливачка, специјализирана за спринтерски дисциплини во слободен стил.[1] Таа ја претставувала Македонија на Летните олимписки игри 2008 година, пласирајќи се меѓу најдобрите 50 пливачи на 100 метри слободно.[2]

Поповска била поканета од ФИНА преку правилото Универзалност да се натпреварува како единствена жена пливач за Македонија на 100 метри слободно за мажи на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг.[2] Пливајќи против колешките олимписки дебитанти Медлин Скери од Малта и Олга Хачатријан од Туркменистан, Поповска испливала под една минута со најдобро време 59,93 за да го заземе второто место во групата и четириесет и седмото во генералниот пласман, но не успеа се пласира во полуфиналето.[3] [4]

НаводиУреди

  1. „Elena Popovska“. Beijing 2008. Архивирано од изворникот на 16 September 2008. Посетено на 17 January 2016.
  2. 2,0 2,1 „македонското знаме во пекинг“ [Macedonians fly to Beijing]. Македонски олимписки комитет. 31 July 2008. Архивирано од изворникот на 5 October 2008. Посетено на 13 January 2015.
  3. „Women's 100m Freestyle – Heat 1“. NBC Olympics. Архивирано од изворникот на 21 August 2012. Посетено на 2 December 2012.
  4. „Olympics: Madeleine Scerri sets national swimming record“. Times of Malta. 13 August 2008. Посетено на 16 January 2015.

Надворешни врскиУреди