Елбасан (албански: Rrethi i Elbasanit, мак. Коњух) — еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Елбасан. Округот има население од 224,689 жители[1] (2010) и површина од 1,372 км2. Округот се наоѓа во централниот дел на Албанија со главен град Елбасан. Во округот живеело/ живее македонско малцинство. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Map showing Elbasan within Albania
Map showing Elbasan within Albania

Наводи

уреди
  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

Поврзано

уреди

41°3′N 20°4′E / 41.050° СГШ; 20.067° ИГД / 41.050; 20.067