Белеш

град во Елбасанската област, Албанија

Белеш или Белш (албански: Belsh) — гратче во Елбасанската област, средна Албанија и седиште на истоимената општина.[1] Општината е создадена со управната реформа во 2015 г., спојувајќи ги тогашните општини Белеш, Грекани Кајани, Раса и Фиерза, кои станале општински единици. Управното седиште е во Белеш.[2] Целата општина има 19.503 жители (2011) и зафаќа површина од 196,44 км2.[3] Од нив, денешната општинска единица Белеш имала 8.781 жител (опфаќајќи го гратчето и уште дванаесет села).[4]

Белеш
Belsh
општина
Панорамски поглед кон Белеш
Панорамски поглед кон Белеш
Грб на Белеш
Земја Албанија
ОбластЕлбасанска
Управа
 • ГрадоначалникАриф Тафани
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоСлужбен портал

Наводи уреди

  1. Albanian government budget legislation[мртва врска]
  2. „Law nr. 115/2014“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2015-06-03.
  3. „Interactive map administrative territorial reform“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-06-03.
  4. „2011 census results“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2015-01-13.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

Предлошка:Белеш