Отвори го главното мени

Одрин (покраина)

покраина во Турција
(Пренасочено од Едрене (покраина))

Одрин или Едрене (турски: Edirne) е провинција во западна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Одрин. Покраината има 382 222 жители (2006) и плоштина од 6,279 кв.км. Разделен е на 9 општини.

Одрин
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Одрин во Турција
Местоположба на покраината Одрин во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Површина
 • Total6.279 км2 (2.424 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total382.222
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Повик. бр.0284
Рег. таб.22

НаводиУреди