Едвард Мајбриџ

Едвард Џ. Мајбриџ (англиски: Eadweard J. Muybridge; play /ˌɛdwərd ˈmbrɪ/) (9 април 1830 – 8 мај 1904) бил англиски фотограф кој поминал голем дел од својот живот во САД. Познат е по неговата пионерска работа на животински движења, за што користел неколку фотоапарати и неговиот зоопраксископ, направа за проектирање движечки слики, што е претходник на филмската лента.[1] Во младоста во Сан Франциско, Мајбриџ станал познат поради неговите пејзажи. Во 1874 тој го застрелал и убил Хери Леркинс, љубовник на неговата жена.

Едвард Мајбриџ
Eadweard Muybridge
Muybridge-2.jpg
Роден(а)Едвард Џејмс Магериџ
Edward James Muggeridge

9 април 1830(1830-04-09)
Кингстон на Темза, Англија
Починал(а)8 мај 1904(1904-05-08) (возр. 74)
Кингстон на Темза, Англија
НационалностБританец
Познат(а) поФотографија

НаводиУреди

  1. „Eadweard Muybridge (British photographer)“. Britannica. Посетено на 17 July 2009. English photographer important for his pioneering work in photographic studies of motion and in motion-picture projection.

Надворешни врскиУреди