Еберштајн (паланка)

Еберштајн (словенечки: Свинец) е град во округот Санкт Веит ан дер Глан во австриската сојузна покраина Корушка.

Еберштајн
Грб на Еберштајн
ДржаваАвстрија
ПокраинаКорушка
ОбластСанкт Веит ан дер Глан
Управа
 • ГрадоначалникАндреас Грабушниг
Површина[1]
 • Вкупна65,24 км2 (2,519 ми2)
Надм. вис.&10000000000000580000000580 м
Население (2018-01-01)[2]
 • Вкупно1.271
 • Густина0,19/км2 (0,50/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код9372
Area code04264
Мреж. местоwww.eberstein.at

Географија Уреди

Општината лежи во централната долина Герчиц во подножјето на Сауалпе.

Втора светска војна Уреди

Питер Пирсон раскажува приказна за регионот на мрежното место на Би-Би-Си „Втора светска војна - Војна на народите“. Тој вели дека сигналниот вод на 5-от баталјон на компанијата Штаб Шервуд Форстерс дошол од Италија во Еберштајн, Австрија во 1945 година и дека

Некаде во областа помеѓу Сент Виет и Нојмарк на крајот застанавме во идилично живописно село наречено Еберштајн. Тоа беше вид на место што го гледате на австриски разгледници со чиста пенлива река (богата со пастрмка) и зелени ливади полни со диви цвеќиња и крави со ѕвончиња околу вратот. Тука постоеше замок познат како Шлос Еберштајн. [3]

Тој продолжува да го опишува предавањето во Еберштајн на 30.000 трупи Козаци, со 20.000 коњи, кои војувале на страната на Оската, а многумина тој ги опишува како Украинци. Тие на крајот беа предадени на Црвената армија во Јуденбург како дел од репатријацијата на Козаците по Втората светска војна .[3]

Наводи Уреди

  1. „Dauersiedlungsraum der Gemeinden Politischen Bezirke und Bundesländer - Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 10 март 2019.
  2. „Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 9 март 2019.
  3. 3,0 3,1 BBC. „BBC - WW2 People's War - Peter Pearson's War Story“. BBC. Посетено на 2009-01-24.