Д’лгопол (бугарски: Дългопол) — град во Северна Бугарија, административен центар на општината Д’лгопол во Варненската Област. Има население од околу 4.593 жители (2022).[1]

Д’лгопол
Дългопол
град
Железничката станица Д’лгопол
Железничката станица Д’лгопол
Д’лгопол is located in Бугарија
Д’лгопол
Д’лгопол
Местоположба на Д’лгопол во Бугарија
Координати: 43°2′59.43″N 27°20′46.51″E / 43.0498417° СГШ; 27.3462528° ИГД / 43.0498417; 27.3462528
ЗемјаБугарија
ОбластВарна
ОпштинаД’лгопол
Управа
 • ГрадоначалникГеорги Георгиев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна57,881 км2 (22,348 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001900000019 м
Население (2022)
 • Вкупно4.593
 • Густина79/км2 (210/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код9250
Повик. бр.+359 0517
Мреж. местоdalgopol.bg

Географија и местоположба

уреди

Градот се наоѓа на 70 километри западно од регионалниот центар Варна, во близина на акумулацијата Цонево, во источниот дел Стара Планина во близината на Врбишкиот Премин.

Историја

уреди

Југозападно од денешната населба е откриена доцноантичка еднокорабна црква со зачувани фрагменти од ѕидно сликарство.[2]

За време на османлискиот период, населбата била позната како Ени ќој или Ново Село Во 1934 година селото било преименовано во Д’лгопол, а во 1969 година било прогласено за град.

Наводи

уреди
  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Димитров, Димитър (2013). Християнските храмове по българските земи I-IX век. София: Фондация „Покров Богородичен“. стр. 97. ISBN 978-954-2972-17-4.

Надворешни врски

уреди