Дурбе (општина)

Дурбе (латвиски: Durbes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2000 година.

Општина Дурбе
Durbes novads
Општина
Durbes novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2000
СедиштеДурбе
Управа
 • ГрадоначалникАндрејс Роѕевичс
Површина
 • Вкупна320.7[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно3,484[2]
Мреж. местоwww.durbe.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди