До сите момчиња кои ги сакав претходно (филм)

До сите момчиња што сум ги сакала претходно е американски филм романса во тинејџерски години во режија на Сузан Џонсон во режија на Лана Кондор, Ное Стонинео, Јанел Париш, Ана Кеткарт, Меделин Артур, Емилија Баранак, Израел Брусард и Џон Корбет. Врз основа на романот на истоимениот роман на Џени Хан 2014, тој беше издаден од Нетфликс на 17 август 2018 година.

„До сите момчиња кои ги сакав претходно (филм)“
До сите момчиња - П.С. Јас сè уште те сакам интервју во Бразил
До сите момчиња - П.С. Јас сè уште те сакам интервју во Бразил

ЗаплетУреди

Помладата средношколка Лара Жан Кови пишувала писма до момчињата, за кои чувствувала интензивна страст, пред да ги заклучи писмата во нејзиниот плакар. Нејзиното најново писмо било за нејзиниот пријател Џош од детството, кој и се јавувал на нејзината постара сестра Марго. Кога Маргот се преселила на колеџ, таа се оддалечила со Џош. Лара отсекогаш чувствувала нешто кон Џош и морала да одлучи дали ќе било во ред да му го даде писмото.

Една ноќ додека се дружела со својата сестра, Кити, Лара Жан заспала на каучот, дозволувајќи и на Кити да се протне во соба на Лара Жан и да најде колекција на писма. Следниот понеделник во училиштето, Лара Жан се соочила со поранешниот симпатија, Петар. Петар открил дека му било испратено нејзиното писмо, предизвикувајќи Лара Жан да се онесвести. По будењето, таа видела дека Џош се приближил со нејзиното писмо, и во еден момент на паника Лара Жан го бакнува Петар пред да започне да трча.

Лара Жан потоа се сретнала со, Лукас, кој бил хомосексуалец, бидејќи сфаќа дека сите писма се испратени. Таа потоа му објаснува на Петар дека само го предизвикува Џош да мисли дека изгубила интерес за него. Петар е изненадувачки во ред со ова, и предложил тој и Лара Жан да се преправаат дека се заедно. Таа се согласила, а следните неколку месеци се дружеле заедно со целото училиште, заедно со нивните пријатели и семејства, верувајќи во лагата.

Меѓутоа, кога Петар сметал дека Ген навистина е љубоморна, тој се нашол во судир со неговите вистински чувства. Во меѓувреме, Лара Жан е љубоморна кон двете. Конечно, двајцата одат заедно на училишно ски патување, каде што тие се соочуваат едни со други за нивните вистински чувства. Тие продолжиле да се бакнуваат, додека се во џакузи. По завршувањето на патувањето, Ген се соочил со Лара Жан, откривајќи дека Петар ја поминал ноќта во нејзината соба откако се бакнале. Бесна, Лара Жан раскинала со Петар и се разбудила дома, каде што сметала дека Маргот се вратла од колеџ. Петар потоа дошол во нејзината куќа, надевајќи се дека ќе објасни дека ништо не се случило меѓу него и Ген, но Џош пристигнал. Маргот се збунила, и видливо била вознемирена кога дознала за поранешните чувства на Лара Жан за Џош. Работите се влошиле кога Лара Жан побарала од Петар да си оди, таа гледа дека видеото од неа и Петар во џакузито е поставено на Инстаграм.

Лара Џин побарала помош од Маргот, која се помирела и ја утешила својата сестра. Кити потоа открила дека таа ги испратила писмата. Додека Лара Жан е разбесната, Маргот ја смирувала кога прашала зошто писмата имаа адреси на нив Лара Џин сфатила дека можеби сакала да ги испрати, но била премногу исплашена да го стори тоа, а сестрите си простуваат меѓусебно, пред да го испратат е-пошта на Инстаграм за да го тргнат видеото.

По паузата за време на Божиќ, Лара Жан открила дека секој знае за видеото, додека Петар се обидувал да им каже на сите дека ништо не се случило. Лара Жан е се спротивставила на Ген за видео, кој открива дека се обидувала да ја саботира својата врска, бидејќи се чувствувала предадена кога Лара Жан го бакнала Петар во средното училиште за време на ски патувањето. По разговорот со нејзиниот татко и преиспитувањето на врските во нејзиниот живот, Лара Жан разговарала со Џош, кој се согласил паовторно да се дружат. Кога се колебала дали да отиде кај Петар и покрај тоа што има вистински чувства за него, Кити ја убедува да го стори тоа. Лара Жан отишла да го види Петар, и и признал дека е вљубен во неа. Двајцата се бакнале.

Џон Амброус, примател на писмото на Лара Жан, кој ја знаел во петто одделение, пристигнал на врата со цвеќе во рака.

КастингУреди

 • Лана Кондор како Лара Жан
  • Изабел Бука како млада Лара Жан
 • Ное Стонинео како Петар, еден од примачите на љубовта на Лара Жан
  • Хантер Дилон како млад Петар
 • Јанел Париш како Марго, постара сестра на Лара Жан и поранешна девојка на Џош
 • Ана Кетката како Кити, помладата сестра на Лара Жан
 • Ендру дипломиран како Грег, најдобар пријател на Петар
 • Трецо Махорор како Лукас, пријател на Лара Жан и еден од нејзините поранешни дробени
 • Медлин Артур како Кристин, братучед на Женевие и најдобриот пријател на Лара Жан
 • Емилија Баранак како генерал, поранешна девојка на Петар и поранешен најдобар пријател на Лара Жан во средното училиште
  • Рис Флеминг како млад генерал
 • Израел Брусард како Џош, поранешен дечко на Маргот и една поранешна љубов на Лара Жан
  • Кристијан Мајкл Купер како млад Џош
 • Џон Корбет како д-р Кови, татко на Лара Жан
 • Келсеј Мавема како Емили, пријател на генералот
 • Јулија Бенсон како г-ѓа Кавински, мајка на Петар
 • Џои Пачеко како Овен, помалиот брат на Петар
 • Едвард Кевин како Кени, еден од љубовните писма на Лара Жан
 • Јордан Буретт како Џон Амброус, еден од примачите на љубовта на Лара Жан
  • Павел Пиддоке како млад Џон
 • Јуни Р. Вајлд како Џоан, келнерка во ресторанот Лара Жан

ПроизводствоУреди

РазвојУреди

Во јуни 2014 година, авторката Џени Хан <i id="mwSA">во Њујорк тајмс</i> Најдобра Продажба на роман за млади на романса До сите момчиња што сум ги сакала претходно била опција од Вил Смит и продуцентската куќа на Џејмс Ласитер Овербрук Забава.[1] Во тоа време, писателката Ени Нил била ангажирана да ја адаптира книгата за читателите.[1] На 5 јули 2017 година, производството започнало во Ванкувер, Британска Колумбија. Подоцна било објавен тој месец дека Лана Кондор била емитувана во водечката улога на Лара Жан Сонг Кови, а Сузан Џонсон режирана од сценариото на Софија Алварез.[2] Исто така, било објавено дека Џон Корбет, Јанел Париш, Ана Кеткарт, Ное Стонинео, Израел Брусард и Ендру Бакалор се приклучиле кон филмот.[3]

Ова е првиот филм што го објавил АвсомнесТВ по купувањето на Виаком.[4][5]

Главната фотографија започна во Ванкувер, Британска Колумбија и околните области на 5 јули 2017 година.[6] Делови од филмот беа снимени во Портланд, Орегон, кој исто така е и амбиент за филмот.[7] Сцени во средното училиште Лара Жан беа снимени во средното училиште Point Gray.[8] Производството заврши на 4 август 2017 година.[9]

Во март 2018 година, Нетфликс стекнал права на дистрибуција на филмот и го објавил на 17 август 2018 година.[10]

ПриемУреди

Филмот е критикуван на друштвените медиуми за кастингот на бели машки глумци во улогите на четири од петте симпатии за Лара Жан. Говорејќи со ИндиеВире, авторката Џени Хан изјави: "Ја разбирам фрустрацијата и ја делам таа фрустрација дека сакам да видам повеќе азиско-американски мажи во медиумите". Хан додаде: "За [ДО сите момчиња што сум ги сакала претходно ], сè што можам да кажам е дека ова е приказната што ја напишав".[11]

ПродолжениеУреди

Во август 2018 година, Џени Хан, автор на изворниот роман, се искажал за продолжението на филмот, со кој ќе биде и продолжената книга на Хан, насловена како П.С. Сè уште Те Сакам :

Во ноември 2018 година, било објавено дека Нетфликс и Парамоунт Абесомес Филмови биле во дискусии за да произведат продолжение на филмот,[12] и Нетфликс го најавил развојот на продолжение на филмот, во кој се прикажани Кондор и Кантинео во декември 2018 година.[13]

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 Yamato, Jen (June 26, 2014). „Overbrook Sets Annie Neal To Pen YA Adaptation 'To All The Boys I've Loved Before'. Deadline Hollywood. Penske Business Media. Посетено на July 22, 2017.
 2. Spangler, Todd (July 21, 2017). „Lana Condor to Star in 'To All the Boys I've Loved Before' Movie Based on Jenny Han Novel“. Variety. Penske Business Media. Посетено на July 22, 2017.
 3. Jarvey, Natalie (July 21, 2017). „John Corbett, Lana Condor Join 'To All the Boys I've Loved Before' Film (Exclusive)“. The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Посетено на July 22, 2017.
 4. Spangler, Todd (July 25, 2018). „Viacom in Talks to Buy AwesomenessTV“. Variety. Посетено на July 27, 2018.
 5. Hayes, Dade (July 25, 2018). „Viacom In Talks To Acquire AwesomenessTV At Attractive Discount“. Deadline. Посетено на July 27, 2018.
 6. „To All The Boys I've Loved Before Movie Adaptation Starts Filming in Vancouver“. What's Filming. July 5, 2017. Посетено на July 24, 2017.
 7. Debruge, Peter (16 August 2018). „Film Review: Netflix's 'To All the Boys I've Loved Before'. Variety. Посетено на 26 August 2018.
 8. Cash, Dougie (July 26, 2017). „Lucas James and Lara Jean about to tango... is that a @jennyhan sighting #TATB #ToAllTheBoys #ToAllTheBoysIveLovedBefore“. Instagram. Посетено на July 26, 2017.
 9. „Film and TV Production List“ (PDF). Union of BC Performers. July 19, 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-08-08. Посетено на August 8, 2017.
 10. Kroll, Justin (March 21, 2018). „Netflix Acquires Rights to Adaptation of YA Novel 'To All the Boys I've Loved Before' (EXCLUSIVE)“. Variety. Penske Business Media. Посетено на March 21, 2018.
 11. Nguyen, Hanh (August 18, 2018). 'To All the Boys I've Loved Before' Author Jenny Han Addresses Criticism for Not Including an Asian Male Love Interest“. IndieWire. Penske Business Media. Посетено на August 18, 2018.
 12. McNary, Dave (November 27, 2018). 'To All the Boys I've Loved Before' Sequel in the Works“. Variety. Посетено на November 28, 2018.
 13. Hipes, Patrick (December 19, 2018). 'To All The Boys I've Loved Before 2': Lana Condor & Noah Centineo Are Returning, Netflix Says“. Deadline Hollywood. Посетено на December 19, 2018.

Надворешни врскиУреди

 • За сите момци кои ги сакав претходно