Дохарт (гел. и англ. Dochart) — река во грофовијата Пертшир, Шкотска.

Текот на Дохарт низ шумовит предел

Реката извира од планината Бен Луј, па на исток се излива од Лох Дохарт и тече низ истоимениот глен. Крај селото Килин, пред вливот во Лох Теј се наоѓа Дохартскиот водопад. Понекогаш реката се смета за горен дел од поголемата река Теј.

Надворешни врски уреди

Поврзано уреди56°29′N 4°18′W / 56.483° СГШ; 4.300° ЗГД / 56.483; -4.300