Долњи Земон (словенечки: Dolnji Zemon) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Долњи Земон
Dolnji Zemon
Долњи Земон is located in Slovenia
Долњи Земон
Долњи Земон
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′48.1″N 14°15′44.4″E / 45.546694° СГШ; 14.262333° ИГД / 45.546694; 14.262333
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна5,35 км2 (2,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000449199999449,2 м
Население (2020)
 • Вкупно511
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250