Долња Битња (словенечки: Dolnja Bitnja) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Долња Битња
Dolnja Bitnja
Долња Битња is located in Slovenia
Долња Битња
Долња Битња
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′34.7″N 14°11′9.5″E / 45.609639° СГШ; 14.185972° ИГД / 45.609639; 14.185972
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,69 км2 (0,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000392199999392,2 м
Население (2020)
 • Вкупно85
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6255