Долење кај Јелшане

Долење кај Јелшане (словенечки: Dolenje pri Jelšanah) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Долење кај Јелшане
Dolenje pri Jelšanah
Долење кај Јелшане is located in Slovenia
Долење кај Јелшане
Долење кај Јелшане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′21.3″N 14°16′0.5″E / 45.505917° СГШ; 14.266806° ИГД / 45.505917; 14.266806
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна6,95 км2 (2,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000482300000482,3 м
Население (2020)
 • Вкупно183
 • Густина26/км2 (68/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6254