Долење Језеро (словенечки: Dolenje Jezero) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Долење Језеро
Dolenje Jezero
Поглед на Долење Језеро
Долење Језеро is located in Slovenia
Долење Језеро
Долење Језеро
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′38.6″N 14°21′30.8″E / 45.777389° СГШ; 14.358556° ИГД / 45.777389; 14.358556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна5,3 км2 (2,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000553399999553,4 м
Население (2020)
 • Вкупно240
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380