Долења Вас (Церкница)

Долења Вас (словенечки: Dolenja vas) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Долења Вас
Dolenja vas
Долења Вас is located in Slovenia
Долења Вас
Долења Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′13.1″N 14°20′52.5″E / 45.786972° СГШ; 14.347917° ИГД / 45.786972; 14.347917
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна5,9 км2 (2,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000554600000554,6 м
Население (2020)
 • Вкупно499
 • Густина85/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380