Добро Поље (Илирска Бистрица)

Добро Поље (словенечки: Dobropolje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Добро Поље
Dobropolje
Добро Поље is located in Slovenia
Добро Поље
Добро Поље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′45.1″N 14°12′54.4″E / 45.562528° СГШ; 14.215111° ИГД / 45.562528; 14.215111
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,4 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000455000000455 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250