Дисел (герм. Düssel) — мала десна притока на реката Рајна во Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Нејзиниот извор е меѓу Вилфрат и Фелберт. Тече кон запад низ долината Неандертал, каде биле откриени фосилите на првиот Неандерталец во 1856. Во Диселдорф ја формира речната делта со спојување на четири водотека (Северен Дисел, Јужен Дисел, Кителбах и Брикербах), кои сите се приклучуваат кон Рајна по неколку километри.

Дисел
Koenigsallee okt2004b.jpg
Местоположба
Физички особености
УстиеРајна
Должина46 км
Особености на сливот

Диселдорф го земал неговото име од Дисел: Диселдорф значи „село на Дисел“.

Координати: 51°13′N 6°45′E / 51.217° СГШ; 6.750° ИГД / 51.217; 6.750