Димитриос Роцикас

Димитриос Роцикас (грчки: Δημήτριος Ρώτσικας) — грчки револуционер, деец на грчката вооружена пропаганда и учесник во Борбата за Македонија.

Димитриос Роцикас
Роден 1874
Долна Џумаја, денес Грција
Починал 1928

Животопис уреди

Роцикас е роден 1874 година во македонско-влашкото гратче Долна Џумаја, во Серско тогаш во рамките на Османлиското Царство. Во 1907 година во Долна Џумаја влегол во огранокот на Елиномакедонскиот комитет, „Етникос Синдесмос“. Во 1907 година бил осуден од страна на воен суд на доживотен затвор, а казната ја издржувал во Једи куле во Солун.

По Младотурската револуција е амнастиран. Умрел во 1928 година [1]. Новите грчки власти во Сер именувале една улица по него [2].

Извори уреди

  1. Ρώτσικας Ι. Δημήτριος
  2. „Επιτροπής Ονοματοθεσίας Οδών και Πλατειών“. Архивирано од изворникот на 2004-08-09. Посетено на 2011-01-27.