Дејвид Грос (19 февруари 1941) — американски честичен физичар и струнотеоретичар. Заедно со Франк Вилчек и Дејвид Полицер, е награден со Нобелова награда за физика во 2004 година за нивното откритие на асимптотска слобода. Toj е поранешен директор и сегашен предавач на Глуковото место за теориска физика на Кавлиевиот институт за теориска физика при Калифорнискиот универзитет. Тој е исто така факултативен член на одделот за физика при Калифорнискиот универзитет и е моментално поврзан со институтот за квантни студии при Чапмановиот универзитет во Калифорнија.

Дејвид Грос
David Gross LANL.jpg
РоденДејвид Џонатан Грос
19 февруари 1941 (1941-02-19) (81 г.)
Вашингтон САД
ЖивеалиштеСАД
НационалностАмериканец
ПолињаФизика, терија на струните
УстановиКалифорниски универзитет
Харвард
Принстонски универзитет
ОбразованиеЕврејски универзитет
Калифорнски универзитет
Докторски менторЏефри Чу
ДокторандиФранк Вилчек
Едвард Витен
Вилијам Касвел
Раџеш Гопакумар
Никита Некрасов[1]
Познат поасимптотска слобода
хетеротична струна
Поважни наградиДираков медал (1988)
Харвиева награда (2000)
Нобелова награда за физика (2004)
СопружникШуламит Тоаф Грос (разведен, 2 деца)
Жаклин Савани
Потпис

ЖивотописУреди

 
Дејвид Грос со неговта сопруга во Санта Барбара.
 
Градежни работи во Кавлиевиот институт

Тој се родил во еврејско семејство во Вашингтон на 19 февруари 1941 година. Неговите родители биле Нора и Бертрам Мирон Грос (1912–1997). Грос се стекнал со диполмата и мгистратурата од Еврејскиот универзитет во Ерусалим, Израел, во 1962 година. Докторатот го стекнал на Клифорнискиот универзитет во 1966 година пор раководство на Џефри Чу.[2]

Тој бил помлад член на Харвард и професор на Принстонски универзитет до 1997 година. тој е добитника на стипендијата на Мекартуровата фондација во 1987 година, Дираковиот медал во 1988 година и Харвиевата награда во 2000 година.[2]

Во 1973 година, Грос, работејќи заедно со дипломецот, Франк Вилчек, на Принстонски универзитет, ја откриле асимптотската слобода, која вели дека колку што се поблизу кварковите, толку е помало силното заемодејство (или промената на бојата) меѓу нив, кога кварковите се во непосредна близина, нуклеарната сила меѓу ним е толку мала што тие се однесуваат скоро како слободни честички. Асимптотската слобода, независно биа откриена и од Полицер, и е важна за развојот на квантната хромодинамика.

Грос, заедно со Џефри Харви, Емил Мартинец и Рајан Ром исто така ја создале теоријата за хетероитична струна. Четворицата стекнале прекар „Пиринстонов струнов квартет“.[3]

Во 2003 година, Грос биле еден од 22 нобеловци кој го потпишал Хуманистичкиот манифест.[4]

Почести и наградиУреди

НаводиУреди

  1. David Jonathan GrossПроект „Математичко родословие“ (англиски)
  2. 2,0 2,1 „Autobiography“. nobelprize.org. Посетено на 23 Apr 2013.
  3. String Theory, at 20, Explains It All (or Not). NY Times (2004-12-07)
  4. „Notable Signers“. Humanism and Its Aspirations. American Humanist Association. Посетено на October 2, 2012.

Надворешни врскиУреди