Дејвид Овен Вон (роден на 18 февруари 1983) — поранешен велшки фудбалер, играч од средниот ред.

Дејвид Вон
Лични податоци
Роден на 18 февруари 1983(1983-02-18)(41 г.)
Роден во Абергеле, Велс
Држава Велс Велс
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција среден ред
Младинска кариера
Кру Александра Кру Александра
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000-2007 Кру Александра Кру Александра 185 (18)
2007-2008 Реал Сосиедад Реал Сосиедад 9 (1)
2008-2011 Блекпул Блекпул 105 (4)
2011-2013 Сандерленд Сандерленд 49 (3)
2013-2018 Нотингем Форест Нотингем Форест 102 (1)
2018-2019 Нотс Каунти Нотс Каунти 7 (0)
Репрезентација
2003-2016 Велс Велс 42 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 јануари 2012

Надворешни врски уреди