Дашбалбар, Дорнод

Дашбалбар (монголски: Дашбалбар) е област во Монголија во покраината Дорнод. Во 2009 година, неговото население било 3,246.[1]

НаводиУреди

Координати: 49°32′48″N 114°24′20″E / 49.54667° СГШ; 114.40556° ИГД / 49.54667; 114.40556