Густав Круп фон Болен унд Халбах (германски: Gustav Krupp von Bohlen und Halbach) (7 август 187016 јануари 1950), бил еден од најмоќните индустријалци кој служел на интересите на нацистичка Германија.

Густав Круп
Роден 7 август 1870
Хаг, Холандија
Починал 16 јануари 1950
Блухнбах, Австрија

Поврзано

уреди