Григориј Чапкис (украински: Григорій Чапкіс; 24 февруари 1930, Кишинев - 13 јуни 2021[1] ) - украински кореограф, народен уметник на Украина (8 февруари 2010 година).

Григориј Чапкис
Занимање кореограф

Професор на Катедрата за модерна кореографија, Факултет за кореографска уметност, Национален универзитет за култура и уметност во Киев [2].

Наводи

уреди
  1. „Помер Григорій Чапкіс“ (українською). 13 червня 2021. Посетено на 13 червня 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „ВИКЛАДАЧІ СУЧАСНОЇ ХОРЕОГРАФІЇ | Факультет хореографічного мистецтва“ (украински). Архивирано од изворникот на 2021-06-14. Посетено на 2021-06-14.