Грб на Кенија

Грбот на Кенија е усвоен 1963 година.

Грб на Кенија
Alternate Coat of arms of Kenya.svg
Подробно
Усвоен1963

Се состои од традиционален источноафрикански штит со две копја кои прикажуваат два лава, кои симболизираат заштита. Штитот исто како и копјето симболизираат одбрана и слобода. Бојата на штитот претставува:[1]

  • црна - народот на Кенија
  • зелена - земјоделството и природните богатства
  • црвена - борба за слобода
  • бела - единство и мир

Во средишниот дел на штитот се наоѓа петел кој држи секира. Под штитот се наоѓа силуета на Маун Кенија и земјоделските производи: кафе, сисал, чај, пченка, и ананас. Под тоа се наоѓа црвена лента со државното мото: „Работиме заедно“.

НаводиУреди

  1. Kenya National Archives. „Kenya Armorial Ensigns“. Архивирано од изворникот на 2006-05-08. Посетено на 2008-07-31.

Видете уште иУреди