Грамеш

гратче во Елбасанската област, Албанија

Грамеш или Грамш (албански: Gramsh(i)) — град во средна Албанија, главен град на округот Грамеш, кој се граничи со округот Поградец на исток. Населението брои 11.556 жители (2005).[1] Во турско време градот го носел името Грамеч.

Грамеш
Gramsh
Град
Плоштадот на Грамеш во 2018 г.
Плоштадот на Грамеш во 2018 г.
Грамеш is located in Албанија
Грамеш
Грамеш
Координати: 40°52′N 20°11′E / 40.867° СГШ; 20.183° ИГД / 40.867; 20.183
Држава Албанија
ОбластЕлбасан
ОкругГрамеш
Население (2001)
 • Вкупно10,477
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.3301
Повик. бр.0513
Рег. таб.GR
Мреж. местоhttp://www.bashkiagramsh.gov.al

Познати личности уреди

Наводи уреди