Гољак (албански: Gollak, српски: Гољак) е планински регион во источниот дел на Косово,[a] и Јужна Србија, граничејќи се со Лабскиот регион на запад. На планината се наоѓаат градовите Приштина и Гњилане на Косово и Сијаринска Бања во Централна Србија. Највисоката точка Веља глава е висока 1181 метар.

Гољак
Гољак на карта
Највисока точка
Надм. вис.1181 м [1]
Географија
МестоКосово и Централна Србија

Белешки

уреди
a.   ^ Косово е предмет на територијален спор меѓу Република Србија и самопрогласената Република Косово, која прогласи независност на 17 февруари 2008, но Србија продолжува да го смета Косово како дел од својата територија. Независноста на Косово е призната од 99 држави од вкупно 193 земји членки на ООН.

Наводи

уреди
  1. Đokić, Jovan. „Katalog planina Srbije“. PSD Kopaonik Beograd. Архивирано од изворникот на 2011-05-18. Посетено на 2013-04-04.