Меѓународно признавање на Косово

список на статии на Викимедија

Косовската декларација за независност од Србија беше спроведена на 17 февруари 2008. Меѓународните реакции беа мешани и светот продолжува да биде поделен во врска со меѓународното признавање на Косово.

Од 16 март 2013 Република Косово доби 101 дипломатски признавања како независна држава. Од тие, 99 од 193 (51,3%) се од земји членки на Обединетите Нации, 22 од 27 (81%) членки на ЕУ, 24 од 28 (86%) земји членки на НАТО како и 32 од вкупно 57 (56%) држави членки на Организацијата за Исламска соработка кои го признаа Косово. Владата на Србија официјално не ја признава независноста на Косово.

Позадина

уреди

Бројни држави укажаа на загриженост околу унилатералната Декларација за независност на Косово, или отворено изјавија дека нема да признаат независно Косово. Советот за безбедност на Обединетите нации останува поделен околу ова прашање: од петте постојани членки кои имаат право на вето, три (САД, Велика Британија и Франција) ја признаа декларацијата за независност, додека Народна Република Кина покажа загриженост, порачувајќи му на страните да преговараат во рамките на претходните договори. Русија ја отфрли декларацијата за независност и ја смета за илегална. На 15 мај 2008, Русија, Кина и Индија издадоа заедничко соопштение во кое повикуваат за нови преговори меѓу Приштина и Белград.

Иако земјите членки на ЕУ поединечно одлучуваат околу тоа дали ќе го признаат Косово, со консензус ЕУ ја створи мисијата Еулекс која треба да обезбеди мир и да продолжи со посматрање. Поради спорот со Советот за безбедност на ОН, мисијата на Обединетите нации на Косово УНМИК и нејзино делумно предавање на Еулекс се соочи со потешкотии. По руските и српските протести, генералниот секретар Бан ки Мун продолжи со предавањето. На 15 јули 2008, тој рече: "И покрај гактот што Советот за безбедност не може да продолжи со надзорот, му дадов инструкции на мојот специјален претставник да продолжи со реформирањето на УНМИК... за да се адаптира на променетата реалност". Според генералниот секретар, "Обединетите Нации задржаа позиција на строга неутралност во врска со статусот на Косово". На 26 ноември 2008, советот за безбедност му даде зелено светло за воспоставување на мисијата Еулекс на Косово. Мисијата треба да ја презеде полицијата, судството и царината од ОН , додека ќе оперира во склоп со резолуцијата 1244 од СБ ОН каде Косово беше ставено под администрација на ОН во 1999 година. Од јули 2008, УНМИК повеќе не му дава патни исправи на граѓаните на Косово, додека нивната можност да патуваат користејќи ги новите косовски пасоши не концидира со дипломатското признавање: на пример Грција, Романија и Словачка ги признаваат косовските пасоши, и покрај тоа што не го признаваат Косово. Трите соседни држави кои го признаваат Косово - Албанија, Црна Гора и Македонија го признаваат косовскиот пасош, додека Србија одбива.

На 8 октомври 2008 беше усвоена резолуција во Генералното собрание на ОН каде ја поддржаа Србија да бара советодавно мислење од Меѓународниот суд на правдата за Косовската декларација за независност. На 22 јули 2010, Меѓународниот суд рече дека декларацијата за независност на Косово "не го прекрши меѓународното право"., поради тоа што авторите, кои беа "претставници на луѓето на Косово" не беа врзани од рамките на уставот (створен од УНМИК) или резолуцијата 1244 која е повикана од страна на членките на ООН и органите во Обединетите Нации.

Реакции од Србија

уреди

Поради српските барања дека Косово е дел од суверената територија на Србија, реакциите на Србија кон секоја држава која ќе го признае Косово, беше да ги отповика своите амбасадори, осудувајќи ги косовските политичари за издајност, и поставување на случај во Меѓународниот суд на правдата.

Во декември 2012, како резултат од спонзорираните ЕУ преговори околу статусот на Косово, српскиот премиер Ивица Дачиќ се согласи да воспостави српски офицер во Косово. Во март 2013, Дачиќ рече дека додека неговата влада никогаш нема да ја признае независноста на Косово, "беа кажани лаги дека Косово е наше" и дека Србија треба да ги дефинира своите "вистински граници".

Позиција од страна на суверените држави

уреди

Држави кои го признаваат Косово како независна држава

уреди
 
Мапа на државите кои ја признаа независноста на Косово
  Косово
  Држави кои го признаваат Косово како независно
  Држави кои не го признаваат Косово како независно

Земји членки на ОН

уреди
Држава[1] Дата на признавање
1   Авганистан[2] 02|18
2 Костарика[3] 18 февруари 2008[4]
3   Албанија[5] 18 февруари 2008[6]
4   Франција[7] 18 февруари 2008
5   Сенегал[8][9] 18 февруари 2008
6   Турција[10] 18 февруари 2008
7   Обединето Кралство[11] 18 февруари 2008
8   САД[12] 18 февруари 2008
9   Австралија[13] 19 февруари 2008
10   Латвија[14] 20 февруари 2008
11   Германија[15] 20 февруари 2008
12   Естонија[16] 21 февруари 2008
13   Италија[17] 21 февруари 2008
14   Данска [18] 21 февруари 2008
15   Луксембург[19] 21 февруари 2008
16   Перу[20] 22 февруари 2008
17   Белгија[21] 24 февруари 2008
18   Полска[22] 26 февруари 2008
19   Швајцарија[23] 27 февруари 2008
20   Австрија[24] 28 февруари 2008
21   Ирска[25] 29 февруари 2008
22   Шведска[26] 4 март 2008
23   Холандија[27] 4 март 2008
24   Исланд[28] 5 март 2008
25   Словенија[29] 5 март 2008
26   Финска[30] 7 март 2008
27   Јапонија[31] 18 март 2008
28   Канада[32] 18 март 2008
29   Монако[33] 19 март 2008
30   Унгарија[34] 19 март 2008
31   Хрватска[35] 19 март 2008
32   Бугарија[36] 20 март 2008
33   Лихтенштајн[37] 25 март 2008
34   Јужна Кореја[38] 28 март 2008
35   Норвешка[39] 28 март 2008
36   Маршалски Острови[40] 17 април 2008
37   Буркина Фасо[41][42] 23 април 2008
38   Науру[43] 23 април 2008
39   Литванија[44] 6 мај 2008
40   Сан Марино[45] 12 мај 2008
41   Чешка[46] 21 мај 2008
42   Либерија[47] 30 мај 2008
43   Сиера Леоне[48][49] 11 јуни 2008
44   Колумбија[50] 4 август 2008
45   Белиз[51] 7 август 2008
46   Малта[52] 22 август 2008
47   Самоа[53][54] 15 септември 2008
48   Португалија[55] 7 октомври 2008
49   Црна Гора[56] 9 октомври 2008
50   ОАР[57] 14 октомври 2008
51   Малезија[58][59] 30 октомври 2008
52   СД Микронезија[60][61] 5 декември 2008
53   Панама[62][63] 16 јануари 2009
54   Малдиви[64] 19 февруари 2009
55   Палау[65] 6 март 2009
56   Гамбија[66] 7 април 2009
57   Саудиска Арабија[67] 20 април 2009
58   Комори[68][69] 14 мај 2009
59   Бахреин[70] 19 мај 2009
60   Јордан[71] 7 јули 2009
61   Доминиканска Република[72][73] 10 јули 2009
62   Нов Зеланд[74] 9 ноември 2009
63   Малави[75] 14 декември 2009
64   Мавританија[76] 12 јануари 2010
65   Есватини[77][78] 12 април 2010
66   Вануату[79] 28 април 2010
67   Џибути[80] 8 мај 2010
68   Сомалија[81] 19 мај 2010
69   Хондурас[82] 3 септември 2010
70   Кирибати[83][84] 21 октомври 2010
71   Тувалу[85] 18 ноември 2010
72   Катар[86] 7 јануари 2011
73   Гвинеја-Бисао[87][88] 10 јануари 2011
74   Оман[89][90] 4 февруари 2011
75   Андора[91] 8 јуни 2011
76   ЦАР[92][93] 22 јули 2011
77   Гвинеја[94][95] 12 август 2011
78   Нигер[94][96] 15 август 2011
79   Бенин[97] 18 август 2011
80   Света Луција[98] 19 август 2011
81   Нигерија[99][100][Disputed 1] 12 септември 2011
82   Габон[103][104] 15 септември 2011
83   БСК[105][106] 16 септември 2011
84   Кувајт[107] 11 октомври 2011
85   Уганда[108][109][Disputed 2] 5 декември 2011
86   Гана[112][113] 23 јануари 2012
87   Хаити[114] 10 февруари 2012
88   Саун Томе и Принсип[115][116][Disputed 3] 13 март 2012
89   Брунеј[122] 25 април 2012
90   Чад[123] 1 јуни 2012
91   Источен Тимор[124][125] 20 септември 2012
92   Папуа Нова Гвинеја[126][127][128] 3 октомври 2012
93   Бурунди[129] 16 октомври 2012
94   Фиџи[130][131] 19 ноември 2012
95   Свети Китс и Невис[132] 28 ноември 2012
96   Доминика[133] 11 декември 2012
97   Пакистан[134][135] 24 декември 2012
98   Гвајана[136] 16 март 2013

Наводи

уреди
 1. Countries that have recognized the Republic of Kosova, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo
 2. The Statement of Islamic Republic of Afghanistan on the Recognition of Independence of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs, Afghanistan, 2008-02-18
 3. Costa Rica se pronuncia por la independencia de Kósovo, Ministerio de Relaciones Exteriores y Culto, 2008-02-17 (in Spanish) Архивирано на 26 февруари 2008 г.
 4. 17 February 2008 local time
 5. Statement of Prime Minister of Albania Mr. Sali Berisha on Recognition of Independence of Kosova, Republic of Albania Council of Ministers, 2008-02-18
 6. According to the official text of recognition and the law of 1991 of the People's Assembly of Albania the Republic of Albania recognised the Republic of Kosovo, based on the law of 1991, which recognised the Republic of Kosova on 21 октомври 1991. On 18 February 2008, Albania decided to take full diplomatic relations and accredit an ambassador to Pristina.
 7. Kosovo declares independence Архивирано на 17 декември 2014 г., Ministry of Foreign Affairs, France, 2008-02-18
 8. Senegal – Kosovo, Dakar reconnaît le nouvel État Архивирано на 17 декември 2014 г., Agence de Presse Sénégalaise 2008-02-18 (in French)
 9. Senegal recognises Kosovo's independence: ministry, haaba.com, 2008-02-19 Архивирано на 17 февруари 2012 г.
 10. Statement of H.E. Mr. Ali Babacan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey, Regarding the Recognition of Kosovo by Turkey, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkey, 2008-02-18
 11. UK to recognise independent Kosovo Архивирано на 10 мај 2008 г., United Kingdom prime minister's Office, 2008-02-18
 12. U.S. Recognizes Kosovo as Independent State, U.S. Department of State, 2008-02-18
 13. Australia Recognises the Republic of Kosovo Архивирано на 20 февруари 2008 г., Australia Department of Foreign Affairs and Trade, 2008-02-19
 14. Announcement by Minister of Foreign Affairs of Republic of Latvia on recognition of Kosovo's independence Архивирано на 17 декември 2014 г., Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia, 2011-02-20
 15. Germany recognises Kosovo Архивирано на 19 октомври 2011 г., German Federal Government, 2008-02-20
 16. Estonia recognises Republic of Kosovo, Estonian Ministry of Foreign Affairs, 2008-02-21
 17. Consiglio dei Ministri n. 93 del 21 февруари 2008, Italian Council of Ministers, 2008-02-21 (in Italian)
 18. Denmark recognizes Kosovo as an independent state Архивирано на 19 јули 2011 г., Ministry of Foreign Affairs of Denmark, 2008-05-12
 19. Le Luxembourg reconnaît formellement le Kosovo, Le Gouvernement du Grande-Duché de Luxembourg, 2008-02-21 (in French)
 20. Perú decide reconocer independencia de Kósovoe, Peruvian Ministry of External Relations, 2008-02-22 (in Spanish)
 21. Koninklijk besluit betreffende de erkenning van de Republiek Kosovo, Kosovo Thanks You, 2008-02-18 (in Dutch and French)
 22. Government has recognised the independence of Kosovo, The Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland, 2008-02-26
 23. Bilateral relations between Switzerland and Kosovo, Federal Department of Foreign Affairs of the Swiss Confederation, 2008-02-27
 24. Plassnik: "Letter on Kosovo's recognition signed" Архивирано на 9 ноември 2012 г., Federal Ministry for European and International Affairs of the Republic of Austria, 2008-02-28
 25. Minister for Foreign Affairs Dermot Ahern TD Announces Ireland's recognition of the Republic of Kosovo Архивирано на 5 март 2008 г., Department of Foreign Affairs, 2008-02-29
 26. Sweden recognises the Republic of Kosovo, Swedish Ministry for Foreign Affairs, 2008-03-04
 27. The Netherlands recognises Kosovo Архивирано на 21 јуни 2018 г., Government of the Netherlands, 2008-03-04
 28. The Government of Iceland formally recognizes Kosovo Архивирано на 8 март 2012 г., Iceland Foreign Ministry, 2008-03-05
 29. Slovenia Recognizes Kosovo Архивирано на 16 февруари 2009 г., Slovenian Press Agency, 2008-03-05
 30. Finland recognised the Republic of Kosovo, Ministry for Foreign Affairs of Finland, 2008-03-07
 31. Statement by Foreign Minister Masahiko Koumura on the Recognition of the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of Japan, 2008-03-18
 32. Canada-Kosovo Relations Архивирано на 5 јуни 2011 г., Government of Canada, 2010-07-12
 33. Principata e Monakos njohu Republikën e Kosovës, President of the Republic of Kosovo, 2008-03-19 (in Albanian)
 34. Hungary recognizes Kosovo's Independence Архивирано на 23 март 2008 г., Ministry of Foreign Affairs of Hungary, 2008-03-19
 35. Croatia recognises Kosovo Архивирано на 24 март 2008 г., Government of the Republic of Croatia, 2008-03-19
 36. Sergei Stanishev: Bulgarian Government’s decision to recognize the independence of Kosovo is fully complied with the country’s national interests and our commitment to the future of the region Архивирано на 26 ноември 2019 г., Council of Ministers of the Republic of Bulgaria, 2008-03-20
 37. Liechtenstein anerkennt den Kosovo Архивирано на 3 април 2008 г., Liechtenstein government, 2008-03-28 (in German)
 38. Recognition of the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs and Trade of the Republic of Korea, 2008-03-28
 39. Norway recognises Kosovo as an independent state, Norway – Ministry of Foreign Affairs, 2008-03-28
 40. Republic of the Marshall Islands has recognized Kosovo, New Kosova Report, 2008-04-17
 41. Burkina Faso recognizes Kosovo, New Kosova Report, 2008-04-24
 42. Déclaration de la reconnaissance de l'État du Kossovo, Kosovo Thanks You
 43. Republika e Naurusë njohu Republikën e Kosovës, President of the Republic of Kosovo, 2008-04-23 (in Albanian)
 44. Seimas of the Republic of Lithuania Resolution on the Recognition of the Republic of Kosovo, Chancellery of the Parliament of Lithuania, 2008-05-06
 45. Delibera n. 8 del 12/05/2008 - Riconoscimento della Repubblica del Kosovo da parte della Re-pubblica di San Marino Архивирано на 6 септември 2012 г., Secretary of State for Internal Affairs of the Republic of San Marino
 46. The Czech Republic has recognized independence of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic, 2008-05-21 Архивирано на 15 октомври 2015 г.
 47. Liberia Recognizes Kosovo, Liberian Daily Observer, 2011-02-20
 48. Sierra Leone Recognized Kosovo, Press Release of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2008-06-13
 49. Sierra Leone request to transmit recognition of Kosovo independence, American Embassy, Freetown (released by Wikileaks), 2008-06-12
 50. Colombia reconoció formalmente la República de Kosovo Архивирано на 23 февруари 2013 г., Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Colombia, 2008-08-04 (in Spanish)
 51. Belize njeh pavarësinë e Kosovës, President of the Republic of Kosovo, 2008-08-07 (in Albanian)
 52. Malta Recognizes Kosovo as an Independent State Архивирано на 27 јуни 2009 г., Ministry of Foreign Affairs of Malta, 2008-08-22
 53. Samoa njeh pavarësinë e Kosovës, Ministry of Foreign Affairs of Kosovo, 2008-09-15 (in Albanian)
 54. Samoa recognizes independent Kosovo, New Kosova Report, 2008-09-15
 55. Ministério dos Negócios Estrangeiros: Comunicado de Imprensa – Kosovo, 2008-10-07 (in Portuguese)
 56. Joint Statement of the Government of Montenegro and the Government of the Republic of Macedonia Архивирано на 20 јуни 2018 г., Government of Montenegro, 2008-10-09
 57. UAE recognises Kosovo, Emirates News Agency, 2008-10-14
 58. Press Statement by the Minister of Foreign Affairs of Malaysia on the recognition of Kosovo's independence, Ministry of Foreign Affairs, Malaysia, 2008-11-01 Архивирано на 17 септември 2009 г.
 59. Verbal Note, Kosovo Thanks You
 60. Micronesia recognizes independence of Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2008-12-05
 61. FSM Recognizes Kosovo Act of Self-Determination, Government of the Federated States of Micronesia, 2008-12-05
 62. Comunicado de prensa sobre reconocimiento de la República de Kosovo, Presidencia de la República de Panamá, 2009-01-16 (in Spanish) Архивирано на 26 септември 2013 г.
 63. Panama recognized independent state of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2009-01-16
 64. Maldives extends full diplomatic recognition to the Republic of Kosovo Архивирано на 22 јули 2011 г., Ministry of Foreign Affairs, Republic of Maldives, 2009-02-19
 65. Official recognition letter by President of Palau, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo
 66. Gambia recognizes Kosovo's independence, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2009-04-07
 67. The Kingdom of Saudi Arabia recognizes the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2009-04-20
 68. Union of the Comoros recognizes the Republic of Kosovo, as an independent and sovereign state, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2009-05-19
 69. Note verbale, Le Ministère des Relations Extérieures, de la Coopération, chargé de la Diaspora de la Francophonie et du Monde Arabe de l'Union des Comores, Kosovo Thanks You, 2009-05-14 (in French)
 70. Bahrain recognizes Kosovo, Bahrain News Agency, 2009-05-19
 71. Jordan recognizes the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2009-07-08
 72. Dominican Republic recognized the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2009-07-11
 73. Comunicado, Kosovo Thanks You (in Spanish)
 74. New Zealand recognizes the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2009-11-09
 75. Republic of Malawi recognizes Kosovo as independent and sovereign state, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2009-12-16
 76. The Islamic Republic of Mauritania recognized the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2010-01-14
 77. Recognition of the Republic of Kosovo by the Kingdom of Swaziland, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2010-04-12
 78. Verbal Note, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo
 79. Official recognition letter by Ministry of Foreign Affairs and External Trade of the Republic of Vanuatu, Kosovo Thanks You, 2010-04-28
 80. Recognition is confirmed by Djibouti, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2010-05-12
 81. Somalia recognized the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2010-05-21
 82. Honduras recognises the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2010-09-03
 83. Kiribati recognises the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2010-10-25
 84. Verbal Note Архивирано на 13 март 2013 г., New Kosovo Alliance
 85. Tuvalu recognises Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2010-11-19
 86. Qatar recognized the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2011-01-07
 87. The Republic of Guinea-Bissau Recognized the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2011-01-10
 88. Verbal Note, Lajme Shqip, 2011-09-08 (in French)
 89. Republic of Kosovo Established Diplomatic Relations with Sultanate of Oman, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2011-02-04
 90. Recognition from the Sultanate of Oman is reconfirmed, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2011-10-20
 91. The Principality of Andorra recognizes Kosovo's independence, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2011-06-08
 92. Central African Republic recognized Kosovo independence, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2011-07-22
 93. Verbal Note Архивирано на 4 ноември 2013 г., First Deputy Prime Minister of the Republic of Kosovo, 2011-07-22 (in French)
 94. 94,0 94,1 The Republic of Niger and the Republic of Guinea Conakry recognize Kosovo’s independence, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2011-08-16
 95. Note Архивирано на 4 ноември 2013 г., First Deputy Prime Minister of the Republic of Kosovo, 2011-08-12 (in French)
 96. Verbal Note Архивирано на 4 ноември 2013 г., First Deputy Prime Minister of the Republic of Kosovo, 2011-08-15 (in French)
 97. The Republic of Benin is the 80th state to recognize Kosovo’s independence, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2011-08-18
 98. Santa Lucia is the 81st UN member state to recognize the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2011-08-22
 99. Nigeria recognizes Kosovo Independence Архивирано на 9 јули 2013 г., Top Channel, 2011-09-13
 100. Countries that have recognized the Republic of Kosova, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo]
 101. AS NIGERIA, Gazeta Express, 2012-09-07 (in Albanian)
 102. Pacolli: Hoxhaj ka insistuar që Thaçi ta falënderojë Malin në KS, kosovaonline.info, 2012-09-08, (in Albanian)
 103. Kosovo’s recognition confirmed by the Republic of Gabon, Ministry of Foreign Affairs of Kosovo, 2011-10-13
 104. Verbal Note Архивирано на 4 ноември 2013 г., First Deputy Prime Minister of the Republic of Kosovo 2011-09-15 (in French)
 105. Ivory Coast recognizes Kosovo Архивирано на 1 март 2012 г., Top Channel, 2011-09-21
 106. Déclaration par la Côte d'Ivoire de la reconnaissance de l'État du Kossovo Архивирано на 4 ноември 2013 г., Ministère des Affires Etrangères de la Républic du Côte d'Ivoire, released First Deputy Prime Minister of the Republic of Kosovo (in French)
 107. Kuwait formally recognizes the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2011-10-11
 108. The Republic of Uganda recognizes the independence of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-02-17
 109. Verbal Note Архивирано на 2 мај 2012 г., KosovaTimes 2012-02-17
 110. Jeremic says Uganda did not recognize Kosovo
 111. 111,0 111,1 Dispute Arises Over Kosovo's 98th Recognition
 112. Ghana Republic – the 86th country recognising the Independence of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-01-23
 113. Verbal Note Архивирано на 21 мај 2013 г., KosovaTimes, 2012-01-24
 114. Haiti’s recognition of Kosovo confirmed during Minister Hoxhaj’s visit to this state, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-02-10
 115. Resolução sobre o Reconhecimento Internaticonal da República do Kosovo Архивирано на 16 октомври 2013 г., República Democrática de São Tomé e Príncipe Ministério da Justiça e Reforma do Estado, released First Deputy Prime Minister of the Republic of Kosovo (in Portuguese)
 116. Comunicado
 117. São Tomé: Presidente da República declara inexistente reconhecimento do Kosovo
 118. Presidência santomense desmente reconhecimento de Kosovo
 119. Oposição critica presidente santomense por não reconhecer Kosovo
 120. Processo de reconhecimento do Kosovo “é uma situação anómala”
 121. Sao Tome, çështje e mbyllur, Telegrafi, 2012-01-11 (in Albanian)
 122. Brunei Darussalam recognizes Kosovo independence, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-04-25
 123. Chad recognizes the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-06-01
 124. Timori Lindor njeh pavarësinë e Kosovës, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-11-09 (in Albanian)
 125. Note verbale, Timor-Leste Ministry of Foreign Affairs, 2012-09-20
 126. PNG links with Kosovo Архивирано на 23 февруари 2013 г., Post-Courier Online, 2012-10-03
 127. Papua New Guinea confirms recognition of Kosovo, M-Mag, 2012-10-03
 128. Papua Guinea e Re konfirmon zyrtarisht njohjen e Kosovës, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-10-28 (in Albanian)
 129. Déclaration par la Républic du Burundi de la reconnaissance de l'État du Kossovo Архивирано на 16 октомври 2013 г., Ministère des relations extérieures et de la coopération internationale de la Républic du Burundi, 2012-10-16 (in French)
 130. Prime Minister Thaçi: Kosovo’s membership in EBRD testified that the process of the recognition of the Kosovo as a democratic and sovereign country has taken an irreversible up-turn and is recognized as an historical fact, Office of the Prime Minister of the Republic of Kosovo, 2012-11-19
 131. Fiji’s verbal note recognizing Kosovo arrives, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-11-22
 132. Saint Kitts dhe Nevis njeh zyrtarisht pavarësinë e Kosovës, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-11-28 (in Albanian)
 133. Dominica recognizes Kosovo’s independence, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-12-11
 134. Recognition of the Republic of Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, 2012-24-12
 135. Arrin nota verbale e njohjes së Kosovës nga Pakistani, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2012-12-28 (in Albanian)
 136. Guajana njeh shtetin e pavarur dhe sovran të Kosovës, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2013-03-16 (in Albanian)


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „Disputed“, но нема соодветна ознака <references group="Disputed"/>.