Горњи Земон (словенечки: Gornji Zemon) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Горњи Земон
Gornji Zemon
Горњи Земон is located in Slovenia
Горњи Земон
Горњи Земон
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′4″N 14°16′54.5″E / 45.53444° СГШ; 14.281806° ИГД / 45.53444; 14.281806
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна5,24 км2 (2,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000485899999485,9 м
Население (2020)
 • Вкупно104
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250