Горно Драглишта

село во Разлошко, Пиринска Македонија
(Пренасочено од Горно Драглиште)


Горно Драглишта
Карта
Општина: Општина Мехомија
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Горно Драглишта (од 1966 г. офиц. Горно Драглиште[1], бугарски: Горно Драглище) — село во Општина Мехомија.

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.

Надворешни врскиУреди