Горичице (словенечки: Goričice) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Горичице
Goričice
Поглед на Горичице
Горичице is located in Slovenia
Горичице
Горичице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′6.5″N 14°25′53″E / 45.735139° СГШ; 14.43139° ИГД / 45.735139; 14.43139
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна2,74 км2 (1,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000596000000596 м
Население (2020)
 • Вкупно88
 • Густина32/км2 (83/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1384