Горење Отаве (словенечки: Gorenje Otave) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Горење Отаве
Gorenje Otave
Поглед на Горење Отаве
Горење Отаве is located in Slovenia
Горење Отаве
Горење Отаве
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′51.1″N 14°25′3″E / 45.847528° СГШ; 14.41750° ИГД / 45.847528; 14.41750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,38 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000829000000829 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина32/км2 (83/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380