Големиот Зајгфилд

Големиот Зајгфилд е американски музички филм од 1936, продуциран од „Metro-Goldwyn-Mayer“. Филмот добил оскар за најдобар филм во 1936 година.

„Големиот Зајгфилд“
Големиот Зајгфилд - плакат.gif
Филмскиот плакат
РежисерРоберт З. Ленард
ПродуцентХант Стромберг
СценаристВилијам Ентони Мекгјури
Главни улогиВилијам Поуел
Мирна Лој
Луис Рејнер]]
МузикаВолтер Доналдсон
Ирвинг Берлин
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиерааприл 8 1936 (1936-04-08)
Времетраење185 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$2 милиони
Бруто заработка$3,000,000


|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}