Голема Малесија (округ)

Голема Малесија (албански: Rrethi i Malësisë së Madhe) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Скадар. Округот има население од 36,091 жител[1] (2010), и површина од 555 км2. Округот се наоѓа во северниот дел на Албанија, со главен град Коплик. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Наводи уреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.