Голвеј (грофовија)

Голвеј (ирски -Contae na Gaillimhe, англиски -County Galway) е грофовија во покраината Конахт, Ирска. Сместена е на западниот брег од Ирска. Името доаѓа од градот Голвеј. Голвеј е втора по големина после грофовијата Корк.

Голвеј
Contae na Gaillimhe
Грб на Голвеј
Местоположба
center Голвеј на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Голвеј
Рег. табл.: G (предложен: GY)
Површина: 6.151 км² [2]
Население (2022) 276,451[1] (со Голвеј Сити); 159,052 (без Голвеј Сити)
Мреж. место: www.galway.ie

Историја уреди

Првите жители на Голвеј се смета дека се појавиле некаде пред 7000 години. Има доста археолошки наоѓалишта кои датираат од 5000 г. п.н.е. Грофовијата била основана во 1569 година.[3][4]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 22 May 2023.
  2. „County Profiles – Galway“. Western Development Commission. Архивирано од изворникот 2 June 2021. Посетено на 2 June 2021.
  3. MANNION, JOSEPH (20 June 2019). „Elizabethan County Galway: The Origin and Evolution of an Administrative Unit of Tudor Local Government“. Journal of the Galway Archaeological and Historical Society. 64: 64–89. JSTOR 24612855.
  4. „County Galway, Ireland Genealogy Genealogy“. FamilySearch Wiki. Архивирано од изворникот 28 July 2020. Посетено на 20 June 2019.

Надворешни врски уреди