Гнеотински манастир

манастир во Македонија

Гнеотино манастирманастир во јужниот дел на Македонија, во близина на селото Гнеотино.[1][2]

Гнеотински манастир
Манастирската црква со трпезаријата во позадина
Информации
Целосно имеГнеотински манастир
Други имињаМанастир „Свети Стефан“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Стефан
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Свети Стефан“
Личности
Место
МестоГнеотино, Општина Новаци Македонија Македонија
Координати40°57′43.9″N 21°30′08″E / 40.962194° СГШ; 21.50222° ИГД / 40.962194; 21.50222
Видливи остатоциедна црква, трпезарија, помошен објект
Отворен за јавностада
Други информации(Новачка парохија)

Местоположба

уреди

Манастирот се наоѓа на левиот брег на Црна Река, на неколку километри југоисточно од Гнеотино.

Градби

уреди

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, трпезарија и помошен објект.

Црква „Св. Стефан“

уреди

Градбата на црквата претставува монументален крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. Гнеотино Архивирано на 1 декември 2021 г.“. Мој Роден Крај.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски

уреди