Глорија Гeјнор

Глорија Гајнор (англиски: Gloria Gaynor, 7 септември 1949) е американска пејачка, најдобро познати диско хитови „Јас ќе преживеам“ (I will survive, Хот 100 број 1, 1979), „Никогаш не може да се каже збогум“ (Never can say goodbye, Хот 100 број 9, 1974), „Дозволете ми да знам (Имам право)“ (Let Me Know (I Have a Right), Хот 100 број 42, 1980) и „Јас сум она што сум јас“ (I am what I am, Р&Б број 82, 1983).

Глорија Гејнор
Гејнор во 1976
Биографски податоци
Родено имеГлрија Фоулес
Роден(а)7 септември 1949 (1949-09-07) (73 г.)
Неварк, САД
Жанровидиско музика, R&B
Занимањапејач, текстописец, глумица
Инструментивокал
Период на активност1965–денес
ИздавачиMGM (1965–76)
Polydor (1976–83)
Chrysalis (1984–85)
Stylus Records (1986–88)
Hot Productions (1996–97)
Logic Records
Мреж. местоgloriagaynor.com

Почетокот на живототУреди

Глорија Фоулс е родена во 1949 година во Неварк, Њу Џерзи.[1] Баба и живеела во близина и била вклучена во нејзиното воспитување. [2] Tаа имала 5 браќа, но не и сестра. Нејзините браќа пееле евангелието и формирале квартет со еден пријател. Семејството било релативно сиромашно, но Гајнор се потсетува на куќата како полна со смеа и среќа. Гајнор напишала во својата автобиографија дека почнала да пее во еден ноќен клуб во Неварк, Њу Џерси. По неколку години работење во локалните клубови Гајнор ја започнала својата кариера во 1971 година во Колумбија Рекордс.

НаводиУреди

  1. Rosenfeld, Stacy (2012) Gaynor recalls how she ‘survived’ her lifestyle NorthJersey.com Архивирано на 4 март 2016 г.
  2. Blanz, Sharla (2007-12-19). "I Will Survive" singer Gloria Gaynor graduated from Southside High School in Newark“. Njmonthly.com 1961. Посетено на 2012-12-27.

 Надворешни врскиУреди