Диско — музички жанр. Песните од овој жанр биле на топ листите во текот на средината на 1970 години, а популарноста на овој жанр го достигна врвот на крајот на 70-те години. Неговата почетна публика се состоеше од клабери од Афроамерички, Латино, геј и психоделични заедници во Њујорк и Филаделфија во текот на крајот на 60-те и почетокот на 1970-те години. Диското, исто така, беше реакција против доминацијата на рок-музиката и оцрнувањето на денс музиката од страна на контра-културата во овој период. Претходникот на диско клубовите, во февруари 1970 година, диџејот Дејвид Манкузо од Њујорк го отвори клубот The Loft, приватен денс клуб само за членови поставен во неговиот дом. Сите музички тврдења беа поделени околу тоа дали тоа што го пуштаат Исак Хејс и Бери Вајт може да се нарече „диско-музика“ на почетокот на 1971 година. Според музичкиот водич постои несогласување околу тоа која е првата диско песна. Потврдени беа "Soul Makossa" од Ману Ди Банго 1972 година, "One Night Affair" од Џери Батлер 1972 година, "Rock the Boat" од Хјус Корпорејшн 1974 година, "Rock Your Baby" од Џорџ Меккреј 1974 година и „Kung Fu Fighting“ од Биду и Карл Даглас 1974 година. Првата статија за диското беше напишана во септември 1973 година од страна на Винс Алетифор за списанието „Ролинг Стоун“. Во 1974 година, во Њујорк беше промовирано првото диско радио шоу.

Музичките влијанија ја вклучуваа фанк, латино и соул музиката. Диско звукот беше лесен со пробивни вокали преку строгиот ритам "four-on-the-floor", осмина или шеснаестина нота со отворена hi-hat шема на ексцентричниот проминентен електричен бас, понекогаш составен од октави. Басот Fender Jazz е често поврзан со диско басот, бидејќи самиот инструмент има продорен „глас“ во музичкиот микс. Во повеќето диско траки жичните, дувачките инструменти, електричното пијано и електричните гитари создаваат богат звук во позадина. Оркестарските инструменти како флејтата, често се користени за соло мелодии, а водечката гитара е помалку застепена во диското отколку во рокот. Многу диско песни ги вклучуваат електронските инструменти како што се синтисајзерите.

Добро познатите диско изведувачи од крајот на 1970-те години, Дона Самер, Би Џис, КЦ и бендот Саншајн, Тремпс, Ван Меккој, Глорија Гејнор, Вилиџ пипл, Чик и Џексонс – првите кои ги замешаа прстите во диското како Џексон 5. Самер станува првиот добро познат и најпопуларен диско изведувач, на крај добивајќи го прекарот „кралица на диското“ по повеќекратни критики, а исто така игра улога во основањето на електронскиот звук кој подоцна станува препознатлив елемент на диското. Додека изведувачите и пејачите се бореа меѓусебно за вниманието на јавноста, продуцентите работејќи позади сцената дадоа еднаков, ако не и поголем придонес во диско музиката. Тие често пишуваа песни и создаваа иновативни звуци и продукциски техники, кои беа дел од диско звукот. Многу изведувачи кои не беа дел од диско музиката снимаа диско песни, додека диското беше на врвот на популарноста и филмови како што се „Треска во сабота навечер“ и „ Фала Богу дојде петок“ кои дадоа придонес да се задржи популарноста на диското. Според композиторот Пјеро Скаруфи феноменот диско брзо се прошири бидејќи „колективната екстаза“ на диското беше катарзична и обновлива и водеше кон слобода на изразување. Диското беше последното масовно популарно музичко движење кое беше водено од „Бејби бум“ генерацијата.

Диско музиката беше светски феномен, но во САД ја достигна популарноста во доцните 70-ти- особено во 1979 година. На 12 јули истата година, протестот против диското наречен „Disco Demolition Night“ во Чикаго покажа дека гневната реакција против диско културата се појавува и во САД. Во следните месеци и години, многу музички дела поврзани со диското се бореа да влезат во радио етерот. Неколку изведувачи сè уште успеваа да постигнат диско хитови во раните 80-ти години, но тогаш терминот диско стана демоде во новата декада и на крај беше заменет со денс музика, денс поп и други термини. Иако продукциските техники се сменија, многу успешни дела од 70-те години го задржаа основниот диско ритам и менталитет, а денс клубовите си ја задржаа популарноста.

Историја уреди

Прадиско и рана историја уреди

Кованицата дискотека беше составена во Европа за да ги опише клубовите каде што немаше музика во живо ( настани со музика од плочи/дискови). Во окупирана Франција, џезот и бебоп музиката заедно со џитербагот беа забранети од страна на нацистите како декадентно американско влијание, така што членовите на отпорот се среќаваа во скриени денс клубови под земја наречени дискотеки, каде танцуваа на американска свинг музика која ја пушташе диџеј на миксета кога џубокосот не беше достапен. Овие дискотеки кои исто така беа штитени од страна на анти Виши младината, беа наречени зазуа според комбинезоните што ги носеа децата во САД во текот на 40-те години. Подземните дискотеки во нацистичка Германија беа штитени од анти-наци младината наречена свинг младина. Џими Севил пушташе плочи од познати бендови во салите за танцување во Лидс,Англија за време на Втората светска војна. Околу 1953 година, повеќето барови и ноќни клубови користеа џубокс или бенд во живо. Во Париз во клубот "Whisky à Gogo", основан во 1947 година, Реџина во 1953 година го постави подиумот отстранувајќи ги светлата во боја и заменувајќи го џубоксот со две миксети на кои работела самата за да нема паузи меѓу песните. Whisky à Gogo стана пост воена модерна атракција во ноќниот живот. На крајот на 50-те години некои од кафе баровите во Сохо понудија попладневно танцување,а најпознат, барем на континентот беше Les Enfants Terribles на улицата Дин број 93. Овие дискотеки не наликуваа на ноќните клубови бидејќи немаа дозвола за работа и беа посетувани само од млада публика, која вклучувала французи и италијанци, кои работеле нелегално повеќето во кетеринг за да научат англиски, како и au pair девојките,најмногу од западна Европа. Во раните 60-ти години, Марк Бирли ја отвори дискотеката Анабел, само за одбрани членови, на плоштадот Беркли во Лондон. Во 1962 година, Peppermint Lounge во Њујорк стана популарен како место каде за првпат се појавил го-го танцот. Сепак првата рокенрол генерација претпочиташе груби барови и таверни,а ноќните клубови не го достигнаа врвот на популарноста сè до диско ерата во 70-те години. Во текот на 60-те и 70-те години во Њујорк музичрите и публиката од заедниците на жени, геј, црнци и латино групите, кои дотогаш беа маргинализирани, усвоија некои од обележјата на хипиците и психоделијата. Вклучуваа обземачки звук, фристајл, разиграно осветлување, разнобојни костими и халуциногени ефекти. Психоделичните групи како Chambers Brothers особено Sly and The Family Stone влијаеа на прадиско-изведбите како Исак Хејс, Вили Хач и Филаделфија Саунд. Следствено, позитивноста, недостатокот на иронија, и сериозноста на хипиците информирани прадиско-музика како MFSB за "Љубовта е порака". Фили и Њујорк соулот беа еволуции на звукот Мотаун. Фили звукот се одликува со раскошни ударни инструменти и меки жици, кој станал истакнат дел од средината на 1970-тите диско песни. Првите песни со диско елементи вклучуваат и "Bla, Bla Diddly " (Џорџо Мородер, 1966), " You Keep Me Hangin 'On" (The Supremes, 1966), "Only the Strong Survive" (Џери Батлер, 1968), "Message to Love"(Бендот составен од цигани на Џими Хендрикс, 1970), " Soul Makossa "( Ману Динбанго, 1972), Еди Кендрикс Keep on Truckin" (1973) и "The Love I Lost"од Харолд Мелвин & The Blue Notes (1973). Првиот диско звук во голема мера беше урбан американски феномен со издавачи и етикети како што Sal&Soul Records (Кен, Џо и Стенли Кајре), West End Records (Мел Керен), Казабланка (Нил Богарт), и Prelude (Марвин Шлахтер). Диско звукот, исто така, беше обликуван од Том Моултон кој сакаше да го продолжи уживањето во музиката - со што се создаде продолжениот микс или "Remix". Ова имаше влијание врз многу други жанрови како што се техното и поп-музиката. Диџеите често би направиле ремикси (кој е ре-уреди) на постоечки песни со користење ролна-за-ролна лента машини. Нивните преработени верзии би ги додале во ударни паузи, нови делови и нови звуци. Други влијателни диџеи кои помогнаа да се воспостави она што стана познато како "диско звук" беа Дејвид Манкузо, Ники Сијано, Шеп Петибоун, Лери Леван, Волтер Гибонс, и " Godfather of House"- Френки Наклс од Чикаго. Диско музиката се поја ви на телевизија со Soul Train во 1971 година чиј домаќин беше Дон Корнелиј, потоа Marty Angelo's Disco Step-by-Ste телевизиско шоу во 1975 година, Стив Маркус "Диско Магијата / Disco 77, Еди Ривиера Soap Фабрика и танц Треска Мерф Грифи, хостиран од Дени Терио, кој е заслужен за подучување на глумецот Џон Траволта да танцува за престојната својата улога во хит филмот Треска во сабота навечер.

Издигнување до врвот уреди

Од 1974 година, па сè до 1977 година, продолжува да се зголемува популарноста на диско музиката и многу диско песни беа на врвот на топ листите. Во 1974 година, нијанси на Корпорацијата го "занишаа бродот", американскиот број 1 сингл и милиони продадени копии беше еден од првите диско песни хит број 1. Истата година го објави "Kung Fu Fighting", компониран од страна на Биду и испеан од страна на Карл Даглас, кој го достигна местото број 1 во Велика Британија и САД, и стана најпродаваниот сингл на годината и еден од најпродаваните синглови на сите времиња со 11.000.000 плочи продадени во светот, помагајќи да се популаризира диско музиката во голема мера. Други диско хитови таа година, ги вклучија "Walking in Rhythm" од The Blackbyrds "Rock Your Baby " од George McCrae, и "Love's Theme" од љубовниот оркестар на Вајт Бери . Исто така во 1974 година, Глорија Гејнор ја објави првата страна на долг диско микс винил албум, во која беа вклучени римејкот на Џексон 5, "Never Can Say Goodbye" " и уште две други песни, "Мед Пчела" и "Посегнеш (Ќе бидам таму ) ".MFSB (мајка, татко, сестра, брат) го објави "TSOP (Звукот на Филаделфија)", 1974 година хит снимање кој вокали од страна на трите степени, што стана првиот диско песна за да стигнат до број еден, откако "Тема на Love", на Billboard Hot 100, тоа е напишано како тема песна за душата возот. Исто така, во текот на овој почеток на диско периодот постоеа Мајами КЦ и Сонце Бенд. Формирани од страна на Хари Вејн Кејси ("КЦ") и Ричард Финч, КЦ и Сонце Бенд имаше низа на диско-дефинитивен топ-пет хитови меѓу 1975 и 1977 година, вклучувајќи ги и "Get Down Tonight", "That’s the way I like it "," Shake you Booty","I’m your Boogey man"и" Let Comin 'Love ". Bee Gees користea фалсет за да добијат хитови како што се "You should dance", "Stayin 'Alive", "Night Fever" и "More than a woman". Енди Гиб, помладиот брат од Bee Gees, проследен со слично-стилизирани соло хитови, како што се "Јас само сакам да ти биде сè", "(Љубовта е) подебели од вода" и "Сенка танц". Во 1975 година, хитови како што се Ван McCoy "The Hustle" и "Љубов да те сакам бебе" Дона лето и "Тоа може да е Меџик" донесе диско понатаму во мејнстримот. Други значајни почетокот на диско хитовите на Jackson 5, "Танц машина" (1974), Бери Вајт "Ти си Прво, Последниот, Мој Се" (1974), Лабел на "Госпоѓа Мармалад" (1975) и Сребрена Конвенцијата "Fly Robin Fly "(1975).

Поп пре-еминенција уреди

Во декември 1977 година, беше издаден филмот Треска во сабота навечер. Филмот беше рекламиран конкретно за да се прошири популарноста на диското надвор од нејзината првенствена хомосексуална, црна и Латинска публика. Тоа беше огромен успех и саундтракот стана еден од најдобро продаваните албуми на сите времиња. "Le Freak" од Chic (1978г.) стана класика и се слушаше речиси насекаде каде што се спомнуваше диск; други хитови од Chic вклучуваат мостри "добри времиња" (1979) и "Сите танц" (1978). Нил Роџерс е "улица хипи" во доцните 1960-ти Њујорк.Групата се смета за рок-бенд во диско движење што го направија добро на хипи движења идеали на мир, љубов и слобода. Секоја песна што беше напишана од око даваше "длабоко скриено значење" или ДСЗ. Мартин Дау, влијателен диџеј во тоа време во Ки Вест, Флорида беше резидентен диџеј во Monster, пионер во Њујорк звук низ државата и беше добитник на Златна IRAA рекорд за Atlantic Records, хит-сингл "Танц, танц, Танц (Yowsah, Yowsah, Yowsah) "од шик. Тој бил под влијание од страна на Рој Thode, диџеј Њујорк кој играше во многу Њујорк клубови во тоа време и беше близок пријател на Џим Барџис. Рој и Мартин беа значајни за нивната способност да фаза и се меша три грамофони истовремено. Jacksons (претходно се албумите на Jackson 5) направија многу диско песни во периодот од 1975 до 1980 година, вклучувајќи ги и "Shake the Body(on the ground)" (1978г.), "Shame on Boogie" (1978г.), и "Can you feel it "(1980) - сите испеана од Мајкл Џексон, чија 1979 соло албум, од ѕидот, вклучени неколку диско хитови, вклучувајќи ги и насловната нумера на албумот," Rock with you "," работното "Day and Night", и неговиот втор на табелата -полнењето со соло хитови на диско жанр, "Don’t stop 'till you get enough".

Вкрстена жалба уреди

Популарноста на диското натера многу не-диско уметници за да снимат диско песни во екот на својата популарност. Многу од нивните песни не биле "чисто" диско, но беа рок или поп песни со (понекогаш неизбежно) диско влијание или значење. Забележителни примери се "Срцето на стакло" Блонди е (1978), "Пеколот на тркала" Cher и "Take me home" (1979), "Copacabana" Бери Manilow на (1978), Дејвид Боуви е "Јован Јас само танц (Повторно ) "(1975), Род Стјуарт" Da Ya мислат дека сум секси? " (1979), електрична енергија оркестарот "Shine малку љубов", "Не ми донесе долу", и "последниот воз за Лондон" (сите 1979), Џорџ Бенсон на "Дај ми ја ноќта" (1980), Елтон Џон и kiki на Dee "Не одете Ударни моето срце" (1976), и Дијана Рос "Превртено" (1980). Дури и хард-кор мејнстрим рокери мешани елементи на диско со нивните типични рок N Roll стил во своите песни. Прогресивна рок група Пинк Флојд, кога создавање на рок операта The Wall, што се користи диско-стилот компоненти во нивната песна ", тула во ѕидот, Дел 2" (1979) - која стана група е само # 1 хит-сингл ( и во САД и Велика Британија). На орли даде nods да диско со "Една од овие ноќи" (1975) [33] и "Диско Strangler" (1979), Пол Макартни и Вингс не "Добра ноќ Вечерва" (1979), кралицата не "уште еден Каснувања прашина" (1980), The Rolling Stones не "Ти фали" (1978), Чикаго направи "Улица Player" (1979), kinks не "(би сакала да летаат како) Супермен" (1979), и Ј Geils Бенд не "Дојди назад" (1980). Дури и хеви метал музичка група бакнеж скокна во со "Јас беше направен за Lovin 'You" (1979). Диско мода беше, исто така, заведе дури и "не-поп" уметници. Лесно слушање уметник Барбра Стрејсенд се здружи со Donna Summer да се направи "Не Повеќе Солзи (Доста е)" во 1979 година, а потоа заедно со Бери Гиб да се направи "виновен" следната година. На земјата музички уметници, Кони Смит опфатени Енди Гиб на "Јас само сакам да ти биде се" во 1977 година, Бил Андерсон не "Двоен С" во 1978 година, и Рони Milsapcovered Томи Такер е "висока пета патики" во 1979 година.

Диско преработки на песни уреди

Постоечките не диско песни и стандардните често беа "претопени во диско музика" во 1970-тите години. Богатите оркестарски придружби кои станаа идентификација за диско ерата изникнаа до сеќавањата на ерата на големите бендови - што изведоа неколку уметници кои снимаат и диско биг бенд аранжмани вклучувајќи го и Пери Комо, кој повторно го сними својот хит од 1929 и 1939 година, " Temptation ", во 1975 година, како и Етел Мерман, кој објави албум на диско песни насловен Ethel Merman диско албум во 1979 година.Мирон Floren, втор по команда на Лоренс Welk Show, објави снимка на the Clarinet полкови насловен како "Диско хармоника". Класичната музика беше дури и адаптирани за диско, особено Валтер Марфи "една петтина од Бетовен" (1976, врз основа на првиот движење на 5-ти симфонија на Бетовен) и "Лет 76" (1976, врз основа на "Летот на Bumblebee" Римски-Корсаков на), и Луј Кларк зависник од класици серија на албуми и синглови. Значајни диско хитови врз основа на филмски и телевизиски теми вклучени мешавина од Star Wars, "Војна на ѕвездите Тема / пивница Бенд" (1977) од страна на Meco, и "Twilight Zone / самрак тон" (1979) од страна на трансфер Менхетен.Дури и ја сакам Луси тема не беше поштеден од тоа да биде претопена во диско песна. Многу оригинални телевизиски теми на ерата, како што се "Чувај окото на врабец" (тема од Baretta, изведена од страна на Sammy Davis, Jr, а подоцна и хит-сингл за ритам наследство), тема од " SWAT "(Од Сват, оригинална и единствена верзија од Ритам наследство), и темата Мајк Пост од Магнум, исто така, извршија силно диско влијание.

Пародии уреди

Беа создадени неколку пародии на диско стилот. Рик Дис, во времето на радио диџеите во Мемфис, Тенеси, ја сними "Disco Duck" (1976г.) и "Dis-Горила" (1977г.); Френк Запа го исмејува начинот на живот на диско танчерите во "Dancing Fool"на неговиот 1979 Шеик Yerbouti албум, и "Диско Бој" на неговиот 1976 Zoot Allures албум, и 1981 година "Чудно Ал" Yankovic е истоимениот деби албум вклучува диско песна наречена "Got to boogie", проширена игра на зборови за сличноста на диско субжанрот името "буги" од Американскиот жаргон "booger" и неговиот британски колега "вампир".

Реакција и пад уреди

До крајот на 1970-тите, силно анти-диско расположение се разви меѓу рок-обожавателите и музичарите, особено во САД. Слоганите "Диско разочарување" и "Смрт за диско" станаа честа појава, се појавува во места каде ги има на маици до графити. Радио диџеите организираа масовни палења на албумите од Би Џис и постерите. Сатиричната песна од Френк Запа за "Dancing Fool "и Стив Дал "Do Ya think that I’m a disco?" беа опишани патрони на ексклузивни дискотеки како преоблечени и блуткава. Рок уметници како што се Род Стјуарт и Дејвид Боуви кој додаде диско елементи за нивната музика беа обвинети дека се продаваат испис. Панк субкултурата во САД и Велика Британија беше често непријателски расположена кон диско музиката. Џело Бијафра Of The Dead Кенедиеви, во песната "Saturday Night холокаустот", спореди диско до кабаре култура на Германија Вајмарска-ера за својата апатија кон владините политики и ескапизам. Означи Mothersbaugh на Вени стил изјави дека диско беше "како убава жена со големо тело и нема мозок", и е производ на политичка апатија на таа ера. Њу Џерси рок критичар Џим Testa пишува: "Стави куршум Преку Џубокс" ., а витриолов ферман напаѓаат диско дека се смета за панк повик за вооружување Меинстрим рок турка назад, и тоа: Боб Seger на "Старата Време Rock and Roll" (1978) содржи мало против диско во стихови, и Кој е " сестра диско "(исто така 1978) се смета од страна на многу како било жалост или поттикнување на падот на диско. На 12 јули 1979 година, стана познат како "ден диско почина", бидејќи на диско Уривање ноќ, анти-диско демонстрации во Comiskey парк во Чикаго. Рок станица диџеи Стив Дал и Гари Мејер, заедно со Мајкл Veeck, син на Чикаго Белата Сокс сопственикот Бил Veeck, изведена на промотивниот настан за незадоволните рок обожаватели меѓу игри на Белата Сокс doubleheader. На настанот, кој се вклучени експлодира диско евиденција, заврши со немири, за време на кој Груб толпата раскина надвор места и делови на трева, и предизвика друга штета. Чикаго полициска станица, направени апсења, а голема штета на терен го принуди Белата Сокс на откажување од втората игра на Детроит Тигрите, кој победи на првиот натпревар. На 21 Јули, 1979, шест дена по бунт, на врвот шест евиденција за САД музички листи беа диско песни. Од 22 септември, два месеца подоцна, немаше диско песни во САД топ 10 листата. Некои во медиумите, во славенички тонови, прогласена диско мртви и рок оживеа.

Влијание врз музичката индустрија уреди

Анти-диско реакцијата, во комбинација со други општествени и радио индустриски фактори, го смени лицето на поп радиото во годините по уривањето на диското преку ноќ. Топ 40 радио станици направија пресврт и избегнаа играње на музика со црни и Латински уметници сакајќи воопшто да бидат означени со страшниот "диско" прекар, без оглед на кој музички стил го изведуваа тамошните уметници. Почнувајќи од 1980-тите години, кантри-музиката иницираше бавно искачување на главните поп листи. Симбол на пораст кантри-музика за мејнстрим популарноста беше комерцијално успешен 1980 филм Урбан каубој. Малку иронично, ѕвездата на филмот е Џон Траволта, кој само три години пред тоа глуми во Треска во сабота навечер, филм кој познатиот диско култура. Анти-диско расположение беше изразено во некои телевизиски емисии и филмови.Повторувачка тема на шоуто WKRP во Синсинати беше полн со омраза односот кон диско музика. Во една сцена на комедијата филм авион!, А Панорама на градот е опремен со радио кула со неонски осветлени станица Корисничко име. А диск џокеј voiceover вели: "WZAZ во Чикаго, каде што диско живее вечно!" Потоа своеволен авион парчиња на радио кула со своја закрила, на voiceover оди тивко, и на осветлени Корисничко име оди црна. Во текот на овој период на пад на популарноста диско, неколку издавачки куќи поклопени, беа реорганизирани, или беа продадени. Во 1979 година, МЦА Рекордс купени ABC рекорди, се апсорбира некои од нејзините уметници, а потоа и затворивме етикета надолу. RSO рекорди основач Роберт Stigwood остави на етикетата во 1981 година и ТК рекорди затворени во истата година. Salsoul рекорди здиплен во 1984 година. Казабланка рекордс беше ослободување помалку рекорди во 1980-тите години, и беше затворен во 1986 година од страна на матичната компанија PolyGram. Многу групи, кои стана популарен за време на диско период потоа се бореше да го задржи нивниот успех - дури и оние кои се обидоа да се прилагодат на развојот на музички вкусови. На Bee Gees, на пример, никогаш не би имале голем хит во САД по 1970-тите - иако подоцна песни што го напишале и дека останатите вршат ќе биде успешна. Неколку групи немаа корист од падот на диското, Jacksons - и Мајкл Џексон особено - издвои: и покрај тоа што служи за дефинирање на диско звук рано, тие продолжиле да се направи популарна и танцова, ако повеќе префинета, песна за уште една генерација на љубителите на музиката во 1980-тите години и понатаму.

Фактори уреди

Факторите, наведени поради што дојде до пад на диското во САД вклучуваат економски и политички промени на крајот на 1970-тите години, како и изгорувањето од хедонистички начин на живот, предводена од учесниците. Во годините по диско Уривање ноќ, некои социјални критичари ја опишаа како реакција имплицитно мачо и bigoted, и напад врз не-бели и не-хетеросексуални култури.] Во јануари 1979 година, рок критичар Роберт Christgau тврдеше дека хомофобијата, и најверојатно расизам, беа причините за реакција, заклучок прераспределени од Џон Роквел. Крег Вернер напиша: ". Анти-диско движење претставуваше несвети сојуз на funkateers и феминистки, прогресивците и Пуританци, рокери и реакционерите Ништо помалку, нападите на диско даде респектабилна глас на најгрдото видови на непризната расизмот, сексизмот и хомофобијата. " Нозе McNeil, основач на fanzine панкот, беше цитиран во едно интервју како вели," хипиците отсекогаш сакал да биде црна. одиме ", ебам на блузот, ебам на црно искуство". Тој исто така рече дека диско беше резултат на несвети унија меѓу хомосексуалците и Црнците. Стив Дал, кој ги водеше диско Уривање ноќ, негираше каква било расистички или хомофобични нијанси на промоцијата, велејќи: "Тоа е навистина лесно да се погледне во него, историски, од оваа перспектива, и да го прикачите сите тие работи на него. Но, ние не се размислува како тоа ". Тоа е забележано дека британските панк-рок критичари на диско беа многу расположени да ја поддржат pro-black/anti-racist реге жанрот. Роберт Christgau и Џим Testa велат дека има законски уметнички причини за е критична на диско. Други, пак, ја обвини pushback од карпата индустрија: Харолд Чајлдс, постар заменик претседател на А & М рекорди, изјави за Лос Анџелес тајмс дека "радио е навистина очајни за рок производ" и "тие се сите во потрага по некои бели рок-n-roll". Глорија Gaynor тврди дека музичката индустрија ја поддржа уништување на диско бидејќи рок-музички продуценти се губење пари и губење на рок-музичари беа во центарот на вниманието.

Оживувања уреди

Во доцните 1980-ти години и сè повеќе преку 1990-тите години, оживувањето на оригиналниот диско стил почна да се појавува. Од страна на средината до крајот на 2000-тите, многу хитовски песни беа под влијание на диското. Музичкиот продуцент Ијан Левин, исто така, создаде многу нови песни за албумот диско компилација во 2008 година, во чест на диско музика користејќи оригиналниот материјал. Диско омажите продолжи да биде популарен равенства. Најголем диско во светот, со годишна прослава се одржа во текот на благодарноста викенд во Бафало, Њујорк, привлекува илјадници диско обожаватели во 1970-тите години ера облека. Во прилог на игра диско хитови на ерата на уметниците од 1970-тите години се изврши во живо.

Евро диско уреди

Евра диското не беше како фанкито, повеќе поп ориентирано, а со помалку соул влијание од американското стилизирано диско. Европската делува Сребрена Конвенцијата, Љубов и бакнежи, Минхен машина, и американскиот акти Дона лето, а селаните се акти со кои се дефинирани доцните 1970-ти Eurodisco звук. Производители Џорџо Moroder кого Allmusic опишан како "еден од главните архитекти на диско звук" andJean-Марк Cerrone беа вклучени со Eurodisco. На многу влијателни германски група Крафтверк се смета од страна на некои како прв евра диско дело. [20] Далеку од најуспешните евра диско чин беше АББА. Овој шведски квартет, со такви хитови како "Ватерло" (1974), "Фернандо" (1976), "Земи Шанса за Мене" (1978), и својот потпис пресече "Танц кралицата" (1976), се рангира како осмиот најдобар -продажба на чинот на сите времиња. Други истакнати европски поп и диско групи на Luv "од Холандија и Бони М, група од четири Запад индиски пејачи и танчери организирале од страна на Западот германски продуцент Франк Farian.Бони М мапираа светот хитови со таков песни како: "Тато Кул", "Ма Бејкер" и "реките вавилонски". Во Франција, Клод Франсоа кои ре-измисли самиот како крал на францускиот диско, објавен "Ла плус убавата избра du monde" француски верзија на Bee Gees хит рекорд, "Масачусетс", која стана голем хит inCanada и Европа и "Alexandrie Александра "беше посмртно објавен на денот на неговиот погреб, кој стана светски хит," Dalida ослободен "J'attendrai", која стана голем хит во Канада andJapan, и почетокот на хит песни Cerrone за - "Љубовта Во C Мала", "Испрати Мене љубов "и" Supernature "- станаа главни хитови во САД и во Европа. За разлика од американскиот диско, кој исчезнал нагло во раните 1980-ти, Eurodisco остана значително влијание во текот на 1980-тите со ваквите акти како Френки оди во Холивуд, Пет Шоп Момци, Рик Astley и Кајли Миног. Улогата на Motown

Дијана Рос беше еден од првите уметници Motown да се вратиме на диско звук со неа енормно успешна 1976 прошетка "Љубовта Hangover" од нејзината претстава за себе право албум. Рос ќе продолжи да го постигне диско хитови за остатокот од диско ерата, вклучувајќи ја и 1980 танц класиката "Превртено" и "Јас сум излегува" (последново веднаш да стане фаворит во геј заедницата). Иронично, групата Рос доведе до superstardom во текот на 1960 година, Supremes, постигна неколку хитови во диско клубови без Рос, особено 1976 "јас сум ќе Нека моето срце прават одење", а нивниот последен мапираа еден пред распуштањето, 1977 на "Ти си Мој Возење велосипед". Исто така вредни за спомнување се Cheryl на Lynn "Добив да се биде вистински" (1978), "срам" Евелин "Шампањ" Кинг (исто така 1978), Cher на "Земи ме дома" (1979), сестра санка за "Ние сме семејство" (исто така 1979), Џералдин Лов на "не може да Лажни чувството" (1980), и разни обиди Валтер Марфи да се доведе класична музика на мејнстримот, особено неговиот хит "една петтина од Бетовен" (1976). Музички одлики

Рок и диско тапанот обрасци: диско има поголема поделба на победи, која е четири-на-на-кат "Диско звукот" е ултра-инклузивно уметничка форма која што исцртува на што поголем број начини како што произведува интерпретации. Џез, класичната, калипсо, рок, латино, соул, фанк, и новите технологии - само за името, неколку од очигледна - сите беа измешале со целосна самодоверба. Вокали може да биде несериозно или сериозна љубовна интриги - сè до крајно сериозни социјално свесни коментари. Музиката тенденција да слој зголемените, често reverberated вокали, кои често се двојно од рогови, во текот на позадина "рампа" на електрични пијана и wah-pedaled "кокошка-нула" гитари. Други поддршка тастатура инструменти спаѓаат на пијано, орган (за време на првите години), стринг синтисајзер, и Electroacoustic тастатури, како што се Фендер Родос пијано, Wurlitzer електричен клавир, и Hohner Clavinet.Синтисајзери се исто така прилично честа појава во диско, особено во доцните 1970-ти. Ритамот е утврдена од страна на истакнати, Високо нагласените basslines (со прекумерна употреба на октави) играше на бас гитара и со тапанари со помош на комплет тапани, африкански / Латинска ударни инструменти, и електронски тапани како што Симонс и Роланд тапан модули). Звукот е збогатена со соло линии и хармонија делови игра од страна на различни оркестарски инструменти, како што харфа, виолина, виола, виолончело, труба, саксофон, тромбон, кларинет, flugelhorn, француски рог, на tuba, англиски рог, обоа, флејта ( понекогаш особено на флејта алт и повремено бас флејта), пиколо, тимпани и синтисајзер жици или целосно разнесени гудачки оркестар. Повеќето диско песни имаат постојан четири-на-на-кат победи, а смина или полуосмина Hi-шапка шема со отворен Hi-шапка на ексцентрични и тешка, Високо нагласените бас линија. Овој основен победи ќе се појави да бидат поврзани со Доминиканската меренге ритам. Други латински ритми, како што се rhumba, на самба и ча-ча-ча исто така се наоѓаат во диско снимки и Латинска polyrhythms, како што е rhumba победи слоевит во текот на еден меренге, се вообичаени. На quaver шема често се поддржани од страна на други инструменти како што се ритам гитара и може да се подразбира отколку експлицитно присутен. Тоа често се подразбира синкопиране, ретко се случуваат на победи, освен ако не синтисајзер се користи за да го замени бас гитара. Во принцип, разликата меѓу диско, или било која танц песна, и камен или популарната песна е тоа што во денс музика на бас хитови четири до подот, најмалку еднаш победи (што во 4/4 такт е 4 отчукувања по мерка ), додека во рок бас хитови на еден и три и им овозможува на замка ја преземе водечката улога на две и четири. Диско е дополнително карактеризира со 16 белешка поделба на кварталот белешки основана од страна на бас како што е прикажано во вториот барабан шема подолу, по еден типичен рок тапан шема. Оркестарските звукот обично се познати како "диско звук" се потпира на жици и рогови игра линеарни фрази, во дует со зголемените, често reverberated вокал или играње инструментална исполнува, додека електрични пијана и пилешко-нула гитари создаде заднина "рампа" звук дефинирање хармонијата прогресија. Типично, богати "ѕидот на звук" резултати. Има, меѓутоа, повеќе минималистички вкусови на диско со намалена, транспарентен инструментација, пионер со шик. Во 1977 година, Џорџо Moroder повторно стана одговорни за развој во диско.Заедно со Дона лето и Пит Bellotte тој ја напишал песната "Се чувствувам љубов" за лето да ги исполни. Тоа стана првиот познат диско хит да имаат сосема синтетизира главниот тек. Песната сè уште се смета дека е добро пред своето време. Други диско производители, најпознатиот Том Moulton, зграпчи идеи и техники од Dub музика (која дојде со зголемување на Јамајка миграција во Њујорк во седумдесеттите години) за да обезбеди алтернативи на четири на подот стил кој доминираа. Лери Леван искористи стилски ноти од даб и џез и сакаше како еден од најуспешните ремиксери на сите времиња да се создаде раната верзија на хаус музиката која го зачнала жанрот.

Производство уреди

"Диско звукот" беше поскап да се произведе од многу од другите популарни музички жанрови од 1970-тите години. За разлика од поедноставната, четири-члена група на звукот на фанкот, соулот на доцните 1960-ти, или мал џез орган trios, диско музика често се вклучени голем поп бенд, со неколку chordal инструменти (гитара, клавијатури, синтисајзер), неколку тапан или ударни инструменти (drumkit, Латинска ударни инструменти, електронски тапани), на рог дел, гудачки оркестар, како и различни "класични" соло инструменти (на пример, флејта, пиколо, и така натаму). Диско песни беа договорени и е составен од страна на искусни аранжори и orchestrators, и продуценти додадени нивните креативни потези во целокупниот звук. Снимање на комплексни аранжмани со толку голем број на инструменти и делови бара тим кој вклучуваше и диригент, copyists, рекорд производители, и мешање на инженери. Мешање инженери имаше важна улога во диско процесот на производство, затоа што диско песни користи колку што 64 песни на вокали и инструменти. Мешање инженери составени овие песни во течност составот на стихови, мостови, и се воздржува, заврши withorchestral гради и паузи. Мешање инженери помогна да се развие на "диско звук", преку создавање на специфичен-труба диско микс. Почетокот на евиденција беа "стандард" од 3 минути верзија додека Том Moulton излезе со начин да се направи песни веќе, сакајќи да земе толпата на друго ниво тоа беше невозможно со 45-RPM на винил дискови на времето (што обично би можел да издржам повеќе од 5 минути на добра-квалитетна музика). Со помош на Хосе Родригес, неговата remasterer, и тој притисна на една на 10 "дискот наместо 7". Им ги сечат следниот сингл на 12 "диск, со ист формат како стандарден албум. Овој метод брзо стана стандарден формат за сите диџеи на жанрот. Поради рекордни продажби често беа зависни од подот игра во клубови, диџеи беа, исто така, важни за развојот и популаризацијата на диско музика. Значајни диџеи вклучуваат Рекс Potts (Доградба салон, Сарасота, Флорида), Карен Кук, Џим Бургес, Валтер Гибонс, Џон "Џелибин" Бенитез, Ричи Kaczar на Студио 54, Рик Gianatos, Френсис Grasso на Светилиштето, Лери Леван, Ијан Ливајн, Нил "Raz" Расмусен & Mike Пејс на L'Amour диско во Бруклин, Престон Пауел на Magique, Џени Коста на Lemontrees, Tee Скот, Тони Смит од Ксенон, Џон Luongo, Роберт Ојмет од центарот на вниманието, и Дејвид Манкусо.

Диско клубови и култура уреди

До крајот на 1970-тите години повеќето големи градови во САД имаше просперитетна диско клуб сцени, но најголемиот сцени беа во Сан Франциско, Мајами, а особено Њујорк. Сцената беше центрирана на дискотеки, ноќни клубови, и приватни мансарда партии каде диџеи ќе играат диско хитови преку моќни PA системи за патрони, кои дојдоа да танцуваат. Диџеите играше "... мазна мешавина на долго единствена евиденција да ги задржи луѓето" танц цела ноќ ". Некои од најпрестижните клубови имаа елаборат системи за осветлување што трепкаше на ритамот на музиката. На висината на диско ерата, McFaddin партнерства работеа многу успешни и профитабилни ноќни клубови. Во обид да го зголеми профитот, McFaddin партнерства во Хјустон, Тексас овластена студија за стимулација на машки и женски во текот на играње на музика. Тие соодветно сопствени подесени нивните звучници да ги направат своите бројни клубови повозбудливо. Во Октомври 1975 година значајни дискотеки вклучени "Студио Еден" во Лос Анџелес, "Левит" во Њујорк и "библиотека" во Атланта. [51] Во библиотеката диско синџир имаше локации во нов град, Сиракуза Њујорк, Питсбург Пенсилванија, кратко живееле верзија во Денвер, копродукции, како и Атланта изразува Во доцните 1970-ти, Студио 54 беше веројатно најпознатиот ноќен клуб во светот.Овој клуб одигра голема формативна улога во растот на диско музика andnightclub култура воопшто.

Диско танц уреди

Во раните години танчерите во дискотеки танцуваа во "фристајл" стил. Популарните ора беа "Пад", "Пингвин", "Boogaloo," Вотергејт "и" Роботот ". До октомври 1975 година Hustle царуваше. Тоа беше високо стилизиран, софистициран и секси танц. Варијациите беа метежот Бруклин, Њујорк метежот и латинските проституки. Во текот на диско ерата, многу ноќни клубови најчесто беа домаќини на диско танц натпревари или нудеа бесплатни наставни часови. Некои градови имаше диско танц инструктори или танц училишта кои се предава на луѓето како да се направи популарна диско танц како што се "допир танцување", "метежот" и "Ча Ча". Пионер на диско танц настава беше Карен Lustgarten во Сан Франциско во 1973 година.Нејзината книга целосен прирачник за диско танц (Warner Books, 1978) беше првиот да го именува, се прекине и кодифицира популарна диско танц како танц форма и се прави разлика меѓу диско слободен стил, партнер и линија танци.Книгата хит на Њујорк тајмс бестселер листа за 13 недели и беше преведена на кинески, германски и француски јазик. Некои значајни професионални танцувачки групи од 1970-тите вклучени Луѓе Пан и Hot Gossip. За многу танчери, примарната влијанието на 1970-тите диско возраст е сè уште со најистакнат филмот Треска во сабота навечер (1977г.). Ова разви во музиката и танцот стил на филмови како славните (1980г.), Flashdance (1983г.), "последните денови од диско" (1998г.). Таа, исто така, помогна за потомство на танц конкурентните ТВ емисии како што е танц Треска (1979г.).

Диско мода уреди

Диско модата беше многу трендовска во доцните 1970-ти години. Посетителите на дискотеките често носеа скапи и екстравагантни парчиња за вечерните излегувања во својето локално диско, како што се Halston фустаните за жени и сјајно полиестерски Qiana кошули за мажи со остри јаки, по можност отворени во градите, често се носеа и двојно-плетена полиестерска јакна со панталоните, познат како костум за на одмор. Necklacesand медалјоните беа заеднички моден додаток.

Дрога субкултура и сексуален промискуитет уреди

Во прилог на танцовите и модните аспекти на диско клуб сцената, исто така, постоеше просперитетната дрога субкултура, особено за лекови кои ќе го подобрат искуството на играње на гласна музика и трепкачки светла, како што се кокаинот (наречен " удар "), амил нитрит" poppers ", и" ... други типичен 1970 клубот дрога Quaalude, кој суспендирани моторната координација и даде чувство дека еден рацете и нозете им се вратив на желирам-О ". Според Питер Braunstein, на "масивно количество на дрога проголтано во дискотеки произведени следниот културен феномен на диско ерата. неконтролираното промискуитетот и секс на јавни места Додека подиумот беше централна арена на заведување, вистински секс обично се одржа во пеколниот региони на диско. бања боксови, излез stairwells, и така натаму Во други случаи, диско стана еден вид на "главното јадење" во мени хедонист за една ноќ надвор "[54]. Познатиот диско барови вклучени многу важно рајот Гаражи и Crisco диско, како и "... кокаин исполнето со celeb hangouts како што Студио Менхетен 54", која беше управувана од страна на Стив Rubell andIan Schrager. Студио 54 беше озлогласената за хедонизам што отиде на рок; на балконите биле познати за сексуални средби, и употребата на дрога беше неконтролираното. Нејзините подиумот беше украсен со слика на "Човекот во Месечината" во која беа вклучени анимиран кокаин лажица.

==== Влијание врз другите жанрови на музика

1982-1990: Пост-диско и денс ====

Транзицијата од диско стиловите на крајот на 1970-тите години до почетокот на 1980-тите танцови стилови беше одбележана првенствено од страна на промената на комплексни аранжмани направена од страна на големите ансамбли од ателјето на студиските музичари (вклучувајќи рог дел и оркестарски гудачки дел), до leaner звук,во која еден или два пејачи ќе се изврши во придружба на синтисајзер тастатури и ритам машини. Покрај тоа, денс музика во текот на 1981-1983 период позајмени елементи од блуз и џез, создавајќи стил различен од диско на 1970-тите. Оваа нова музика беше уште позната како диско за кратко време, како зборот стана поврзани со каков било вид на денс музиката игра во дискотеки. Примери на раните 1980-ти танц звук изведувачи вклучуваат Д Воз, Kashif, и Патрис Rushen. Овие промени биле под влијание од страна на некои од забележани R & B и џез-музичари од 1970, како што Стиви Вондер, Kashif и Херби Хенкок, кој беше пионер "еден човек-бенд" од типот на тастатура техники. Некои од овие влијанија веќе почна да се појават во текот на средината на 1970-тите, во екот на популарноста диско е. Во текот на првите години од 1980-тите, во диско звук почна постепено да се исфрлат надвор, и побрзо темпото и синтетизира ефекти, во придружба на гитара и поедноставен средини, се пресели денс музиката кон фанк и поп жанрови. Овој тренд може да се види во снимки пејач Били Океан меѓу 1979 и 1981 година. Каде на океанот 1979 песна американските срца беше поддржан со оркестарски аранжмани игра од страна на Лос Анџелес симфониски оркестар, неговиот 1981 песна "Една од оние ноќи (Се чувствувам како Down gettin ')" имаше повеќе голи, голиот-долу звук, без оркестрација или symphonicarrangements. Ова лебдат од оригиналниот диско звук се нарекува пост-диско. Во оваа музичка сцена таму се вкоренети под-жанрови, како што се Итало-диско, техно, куќа, денс-поп, буги, и почетокот на алтернативни танц. [55] Во текот на раните 1980-ти, денс музиката падна на Слободна мелодични структура и оркестрација која типизирање на диско звук.

ТВ теми уреди

Во текот на 1970-тите, многу ТВ тематски песни беа произведени (или постари теми ажурирани) со диско влијание на музиката. Примерите ги вклучуваат S.W.A.T. (1975), Ангелите на Чарли (1976), Ен-Би-Петок вечер во кино (1976), Љубовта прошетки (1977), На Донахју Покажи (1977), чипс (1977), професионалци (1977), Далас (1978),Kojak (1978), на Холивуд квадрати (1979). Британската научна фантастика програма простор: 1999 (1975) исто така опремен саундтрак под силно влијание на диско. Ова беше особено видливо во втората сезона на серијата.

DJ култура уреди

Зголемувањето на популарноста на диското дојде во тандем со развојот на настаните подвижните плочи и употребата на плочи за создавање на продолжен микс на песни. Како резултат на DJ микс се разликуваше од претходните форми на денс музиката, кои беа ориентирани кон настапите во живо од музичари. Ова, за возврат влијае на распоредот на денс музиката, со песни од диско ерата обично содржат почетоци и краеви означени со просто победи или риф што лесно може да се лизна во микс.

Рејв културата уреди

Како што диско ерата, дојде до врвот во доцните 1970-ти години, ритла културата почна да забележува значителен раст. Рејв културата ја вклучувапе истата љубов кон диско културата, денс музиката, истражување на дрогата, сексуален промискуитет, и хедонизам. Иако диско културата се наоѓаше на врвот, ритла културата направи напор да остане андерграунд за да се избегне анимозитетот како кај околната диско и денс музика.

Хип-хоп и електро уреди

Диско звукот имаше силно влијание врз почетокот на хип-хопот. Поголемиот дел од првите рап / хип-хоп песни беа создадени од изолирање на постоечките диско бас-гитара линии, односно синхронизирањето над нив со Ем Си рими. Бандата Sugarhill ги искористи Chic на "добри времиња", како основа за нивна 1979 хит "сласт Rapper е", генерално се сметаат за песната што прв популаризира рап музиката во САД и ширум светот. Во 1982 година, Afrika Bambataa го издава синглот "Планет рок", кој инкорпорирани елементи од електрониката Крафтверк на "Транс-Европа Експрес" и "броеви" како и "Бунт во Лагос" YMO е. На "Планет рок" звукот, исто така предизвика хип-хоп електронски танц тренд, електро музика, во која беа вклучени песни како што се "игра на ваш сопствен ризик" Планета патрола на (1982г.), Ц банка "Една Повеќе Истрел" (1982г.), Cerrone за " Клуб Подземјето "(1984г.), на Shannon" Нека Музика игра "(1983г.), Freeez на" разписка за долг " (1983г.), Полноќ ѕвезда "Freak-А-Zoid" (1983г.), Chaka Khan "јас чувствувам за тебе" (1984г.).

Пост-панк уреди

Пост-панк движењето, кое потекнува од крајот на 1970-тите години владеење кршење и поддржан панк-рок, додека отфрлање него гоотфрлија назад кон суровиот музички рок елемент. Имиџот во јавноста со ограниченост се смета за првата пост-панк група. Групата за вториот албум во студиото целосно ја прифати како инструмент металната кутија, според методологијата на диското. Основачот на групата, Џон Лидон за новинарите изјави дека диското беше единствена музика што беше важна во тоа време. Нео бранот беше под жанр на пост-панкот центриран во Њујорк. За шокантна вредност, Џејмс Можност кој беше забележлив член на Не бран сцена напиша една статија во Ист Вилиџ око барајќи од неговите читатели да се движат горниот град и да се "trancin" со некои superadioactive диско вуду фанк ". Неговиот бенд Џејмс Вајт и Црнците напиша диско албум исклучен Вајт. Нивните настапи слични со оние на диско изведувачи (рог дел, танчери и така натаму). Во 1981 година З.Е. рекорди предводеше транзицијата од Не бран во повеќе суптилен мутант диско (post-disco/punk) жанр.

Денс-панк уреди

Во почетокот на 2000 година денс-панкот (ново лансирано во Обединетото Кралство) се појави како дел од едно продолжено пост панк заживување. Тоа сплотена елементи на панк рок поврзани со различни форми на танц музика, вклучувајќи диско. Klaxons, ЛЦД Soundsystem, Смртта одозгора 1979 година, на занесот и Shitdisco беа меѓу делата поврзани со жанр.

Нео-диско уреди

Нео-диското е денс музиката на 21-от век, поврзана со обновениот интерес во 1970-тите и раните 1980-ти за диското, на средината на 1980-тите години Итало диско, и синтисајзер-тешка Eurodisco естетика. на прекар се појави во печат како почетокот 2002 година, а до средината на 2008 година бил користен од страна рекорд продавници како што се на интернет трговците Juno и Beatport. Овие продавачите често се дружат со ре-уредувања на оригинални ерата на диско музика, како и со музика од европски производители кои прават денс музика инспирирана од оригиналната ера американски диско, електро и другите жанрови популарни во доцните 1970-ти и раните 1980-ти. Исто така се користи да се опише музиката на неколку американски етикети, кои претходно беа поврзани со жанрови electroclash и длабоко куќа.

Диското како тема во популарната музика уреди

 • „Диско“ (англиски: Disco) - песна на британската панк-рок група Адиктс (The Adicts) од 1982 година.[1]
 • „Моето диско“ (англиски: My Disco) — песна на американската рок-група Биг блек (Big Black) од 1987 година.[2]
 • „Без диско“ (англиски: Nodisco) - песна на британската електро-поп група Депеш мод (Depeche Mode)“ од 1981 година.[3]
 • „Диско-момче“ (англиски: Disco Boy) — песна на американскиот рок-музичар Френк Запа (Frank Zappa).[4]
 • „Дискотека“ (англиски: Discotheque) - песна на ирската рок-група У2 (U2).[5]
 • „Диско инфилтратор“ (англиски: Disco Infiltrator) — песна на американската група LCD Soundsystem од 2005 година.[6]
 • „Д.И.С.К.О“ (англиски: D.I.S.C.O.) - песна на групата Отаван (Ottawan).[7]
 • „Г-н Диско“ (англиски: Mr Disco) — песна на британската поп-рок група Њу ордер (New Order) од 1989 година.[8]
 • „Disko Band“ - песна на македонската група ПМГ Колектив од 2008 година.[9]
 • „Dark Disko“ - песна на македонската група ПМГ Колектив од 2010 година.[10]
 • „Disko Gay Химна“ - песна на македонската група ПМГ Колектив од 2011 година.[11]
 • „Диско пекол“ (англиски: Disco Inferno) - песна на американската група Тремпс (The Trammps) од 1977 година.[12]
 • „Побрзо диско“ (англиски: Faster Disco) - песна на американската рок-група Faith No More од 1987 година.[13]
 • „Ноќ на диско-планината“ (англиски: Night On Disco Mountain) - песна на американскиот музичар Дејвид Шаер (David Shire) од 1977 година.[12]

Наводи уреди