Гејрангер-фјорд (Geirangerfjorden) — фјорд во областа Сунмере, сместен во најјужниот дел на округот Мере и Румсдал во Норвешка. Ова е 15 км долг ракав на фјордот Стур-фјорд (Голем Фјорд). На завршетокот на фјордот се наоѓа селцето Гејрангер.

Западнонорвешки фјордови - Гејрангер-фјорд и Нереј-фјорд
светско наследство на УНЕСКО
Гејрангер-фјорд
КритериумПриродно: vii, viii
Навод1195
Запис2005 (29то заседание)

Овој фјорд е едно од најпосетуваните туристички места во Норвешка и од 2005 г. е заштитен од УНЕСКО како светско наследство, заедно со фјордот Нереј-фјорд, иако овој статус се доведува во прашање со планиранираната изградба на далноводи.[1]

На Гејрангерфјорд постојано му се заканува планината Окернесет која е готова да одрони во фјордот. Ваквиот одрон би предизвикал цунами, кој за 10 минути би ги подогил блиските места како Гејрангер и Хелесилт.[2][3][4]

Покрај фјордот се расположени повеќе напуштени чифлизи. Some restoration has been made by the здружението „Пријатели на Стур-фјорд“ (Storfjordens venner). Најпосетени од нив се Скагефло, Книвсфло и Бломберг. До Скагефло се доаѓа и пешки од Гејрангер, додека другите се пристапни само со чамец. Во фјордот се наоѓаат и неколку забележителни водопади.

Во местото оперира и автомобилски траект кој воедно служи и како туристички брод. Тој плови долж фјордот помеѓу селата Гејрангер и Хелесилт.

Водопади

уреди

Најзначајни водопади Гејрангер-фјорд се т.н. „Седум Сестри и Додворувачот“. Двата водопада се наоѓаат еден наспроти друг, од кои едниот е „додворувачот“ кој изгледа како да им се додворува на сестрите.

Друг позабележителен водопад во фјордот е „Невестински Превез“, така наречен бидејќи изгледа како тенок превез врз карпите кога сонцето го грее одзади.

Галерија

уреди

Надворешни врски

уреди

62°07′N 6°59′E / 62.117° СГШ; 6.983° ИГД / 62.117; 6.983

Наводи

уреди
  1. Гејрангерфјорд може да го изгуби статусот на светско наследство Архивирано на 30 септември 2007 г., „Бергенс Тиденде“, 6 јули 2007 (проверено на 7 јули 2007) (новонорвешки)
  2. Гигантрас им се заканува на , „Афтенпостен“, 14 ноември 2004 (проверено на 7 јули 2007 (новонорвешки)
  3. Зголемен ризикот од лавини во Окернесет Архивирано на 29 септември 2007 г., forskning.no, 22 април 2004, (проверено на 7 јули 2007 (новонорвешки)
  4. Анализа со високорезолутивен дигитален топографски модел за утврдување на опасноста од лизгања на земјиштето (Окернесет, Норвешка) (англиски)