Нереј-фјорд (Nærøyfjorden) е фјорд во општината Еурлан во округот Согн и Фјуране, Норвешка. Ова е ракав од поголемиот фјорд Согне-фјорд, и има должина од околу 17 km. Фјордот е познато место за туристички екскурзии.

Западнонорвешки фјордови - Гејрангер-фјорд и Нереј-фјорд
светско наследство на УНЕСКО
Нереј-фјорд
КритериумПриродно: vii, viii
Навод1195
Запис2005 (29то заседание)

Во 2005 г. е прогласен за светско наследство УНЕСКО. Националното географско друштво го има прогласено за најизвонредното место од природно значење во светот, заедно со фјордот Гејрангер-фјорд.

Надворешни врски

уреди

60°56′37″N 6°55′53″E / 60.94361° СГШ; 6.93139° ИГД / 60.94361; 6.93139