Гери Твиг (роден на 19 март 1984 во Глазгов, Шкотска) — фудбалер кој во моментов игра за Шамрок Роверс во Лигата на Ирска.

Гери Твиг
Лични податоци
Роден на 19 март 1984 (1984-03-19) (39 г.)
Роден во Глазгов, Шкотска
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Шамрок Роверс
Број 9
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2004 Дарби Каунти 9 (0)
2003Бартон (позајмен) 4 (1)
2004Бристол Роверс (позајмен) 8 (0)
2005-2007 Ердри Јунајтед 57 (17)
2007 ОКсфорд Јунајтед 10 (3)
2008 Хамилтон 3 (0)
2008-2009 Брехин Сити 23 (12)
2009- Шамрок Роверс 90 (59)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Твиг ја започна својата кариера во англискиот клуб Дарби Каунти откако таму пристигна преку младинскиот систем. Тој го направи своето деби за Дарби на возраст од 17 години како напаѓач во Премиер лигата во меч против Сандерленд во мај 2002 година, што беше неговиот единствен настап таа сезона.

Во сезоната 2002-03, тој направи осум настапи за првиот тим, од кој седум како замена, а често беше користен и на позицијата на лево крило, кога било потребно.

Во летото 2009 година тој потпиша за ирскиот премиерлигаш Шамрок Роверс.

Надворешни врскиУреди