Георгиј (охридски архиепископ)

Георгиј бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1616 година.[1]

Macedonian cross.svg
Георгиј
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1616
Архиепископ до околу 1616
Претходник Атанасиј
Наследник Нектариј
Роден 16 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Георгиј

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.