Гвинед

област и грофовија во Велс

Гвинед (англиски: Gwynedd; велшки: Gwynedd) — област во северозападен Велс, наречена по Кралство Гвинед. Оваа област е втора по големина во земјата и меѓу најретко населените. Голем дел од населението говори велшки јазик. Името Гвинед се однесува и на зачувана грофовија, која ги опфаќа областите Гвинед и Англси. Во културна-историска смисла, името важи за целиот Северен Велс, кајшто се протегало некогашното Кралство Гвинед. Денес површината изнесува 2.548 км².

Гвинед
Gwynedd
Географија
Површина
- Вкупно
- % вода
II место
2.548 км2
? %
Админ. центар Карнавон
Најголем град Бангор
ISO 3166-2 GB-GWN
ONS 00NC (ONS)
W06000002 (GSS)
Демографија
Население:
- (2011)
- Густина
 
XIV место
121.900
XX место
47 жит/км2
Народност 99,0% Белци
велшки
- Секое ниво
I место
76,1%

Најважна висоокбразовна установа во Гвинед е Бангорскиот универзтет во градот Бангор. Најзначајна природна знаменитост е живописниот полуостров Лин и Националниот парк Сноудонија.

Историја уреди

 
Поглед на Тремадошкиот Залив
 
Грофовијата Гвинед од 1974 до 1996 г. со островот Англси

Гвинед бил независно кралство од крајот на римскиот период, па сè до XIII век, кога потпаднал под англиска власт. Денешен Гвинед е еден од осумте грофовии во земјата создадени во 1974 г.[1] врз основа на целините во некогашното кралство. Ги опфаќал старите грофовии Англси, Карнавоншир и Мерионетшир со исклучок на Едејрнион (кој е во Клуид), како и неколку реони во Денбишир: Ланруст, Лансанфрајд Глан Конви, Еглујсбах, Ландогед и Тир Иван.

Познати личности уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Local Government Act 1972

Надворешни врски уреди


52°50′N 3°55′W / 52.833° СГШ; 3.917° ЗГД / 52.833; -3.917