Габрк (Илирска Бистрица)

Габрк (словенечки: Gabrk) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Габрк
Gabrk
Габрк is located in Slovenia
Габрк
Габрк
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′56.3″N 14°6′50.8″E / 45.582306° СГШ; 14.114111° ИГД / 45.582306; 14.114111
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,67 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000742799999742,8 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина20/км2 (53/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6243