Враќање во Брајдсхед (минисеријал)

Враќање во Брајдсхед (англиски: Brideshead Revisited) — телевизиски минисеријал од 1981 заснован на истоимениот роман на Ивлин Во. Адаптацијата ја направиле продуцентот Дерек Грејнџер и Мартин Томпсон по отфрлање на првичното сценарио на Џон Мортимер. Режисерот е Чарлс Стариџ и дел од една или повеќе епизоди на Мајкл Линдзи-Хог. Улогите ги толкуваат: Џереми Ајронс - Чарлс Рајдер, Ентони Ендрјуз - Лорд Себастијан Флајт, Лоренс Оливије - Лорд Марчмејн, Клер Блум - Леди Марчмејн, Дијана Квик - Леди Џулија Флајт и Џејн Ешер - Силија Рајдер; како и Фиби Николс - Леди Кордилија Флајт, Џон Гилгуд - Едвард Рајдер, Сајмон Џонс - Лорд Брајдсхед, Николас Грејс - Ентони Бланш, Стефана Одран - Кара, љубовницата на Лорд Марчмејн и Чарлс Китинг - Рекс Мотрем.

„Враќање во Брајдсхед
Brideshead Revisited“
Brideshead Revisited ITV 1981.jpg
РежисерЧарлс Стариџ
Мајкл Линдзи-Хог
ПродуцентДерек Грејнџер
СценаристИвлин Во
Џон Мортимер
РаскажувачЏереми Ајронс
Главни улогиЏереми Ајронс
Ентони Ендрјуз
Фиби Николс
Џејн Ешер
Сајмон Џонс
Џон Гилгуд
Лоренс Оливије
МузикаЏефри Бургон
КинематографијаРеј Гуд
МонтажаЕнтони Хем
ДистрибутерТелевизија Гранада
Големи Изведби
Независна Телевизија
Севермогерманска Радиодифузија
Јавна Радиодифузна Служба
Премиера1982
Времетраење659 мин
Држава Обединето Кралство
ЈазикАнглиски

Оксфордските сцени се главно снимани Воовата алма матер, колеџите Херфорд Колеџ, Вадам и Крајст Черч. Локацијата на Брајдсхед е Хавардскиот замок во Јоркшир. Сцните на палубите се снимани на прекуокеанскиуот крстосувач Кралица Елизабета 2. По стандардите на британската телевизија, овој драмски серијал од доцните 1970-ти бил мошне раскошен; Токму со ова дело телевизиската компанија „Гранада“ се здобила со својот углед.

Впечатливиот почеток на серијата има музика со барокна труба компонирана од Џефри Бургон.

На списокот на 100 најдобри британски телевизиски програми направена од Британскиот Филмски Институт во 2000 г. по гласови на професионалци во таа дејност, серијалот „Враќање во Брајдхед“ добил десетто место, иако многу го сметаат за најдобриот ТВ серијал на сите времиња.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди