Во кадар (англиски: In the Cut) е американски филм, во режија на Џејн Кемпион. Главните улоги ги толкуваат: Мег Рајан и Марк Руфало.

Содржина Уреди

Филмот зборува за Френи Ејвери (ја игра Рајан), која работи како наставничка по англиски јазик во едно средно училиште. Една ноќ, таа случајно го здогледува осомничениот човек за едно убиство и со тоа, таа станува главен сведок во полициската истрага. Детективот Џовани Малој (го игра Руфало) доаѓа во нејзината куќа за да ја испита и таа сфаќа дека тој ѝ се допаѓа. Така, тие започнуваат страсна врска. Во меѓувреме, списокот на осомничените се проширува на соработникот на Малој, Родригес, како и на ученикот на Френи, Корнелиус.[1][2]

Наводи Уреди

  1. Антена, број 847, 19.9.2014, стр. 18.
  2. Антена, број 852, 24.10.2014, стр. 14.