Војник (село)

село во Општина Старо Нагоричане, Кумановско
(Пренасочено од Војник)


Војник — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Средорек, во околината на градот Куманово.

Војник
Панорама на село Војник.jpg

Панорама на селото Војник

Војник во рамките на Македонија
Војник
Местоположба на Војник во Македонија
Војник на интерактивна карта

Карта

Координати 42°09′35″N 21°52′17″E / 42.15972° СГШ; 21.87139° ИГД / 42.15972; 21.87139Координати: 42°09′35″N 21°52′17″E / 42.15972° СГШ; 21.87139° ИГД / 42.15972; 21.87139
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Средорек
Население 68 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1304
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17018
Надм. вис. 370 м
Војник на општинската карта
Војник во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Војник во рамките на општината
Commons-logo.svg Војник на Ризницата

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948121—    
1953144+19.0%
1961165+14.6%
1971129−21.8%
1981114−11.6%
ГодинаНас.±%
199186−24.6%
199487+1.2%
200261−29.9%
202168+11.5%

Според пописот од 2002 година, во селото Војник имало 61 жител, од кои 57 Македонци, 3 Срби и 1 останат.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 68 жители, од кои 62 Македонци и 6 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 136 98 121 144 165 129 114 86 87 61 68
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

РодовиУреди

Војник е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година родови во селото се:

 • Стари родови: Ѓокинци (5 к.), Цоровци (3 к.) и Голомевци (2 к.)
 • Доселени родови: Петраљичанци (5 к.) доселени се пред крајот на турското владеење од селото Петралица, Кривопаланечко; Чунгурци (4 к.) доселени се кога и претходниот род од селото Цвиланце; Цветановци (2 к.) доселени се кога и другите два рода од селото Макреш; Алексовци (2 к.) доселени се од селото Старо Нагоричане; Савевци (1 к.) доселени се од истото место како и претходниот род.
 • Доселени каурски Роми: Јаќимовци (1 к.) доселени се од селото Макреш пред 1912 година; Коњушанци (2 к.) доселени се како просјаци во 1918 година од селото Коњух; Николовци (1 к.) доселени се во 1945 година од селото Конопница, Кривопаланечко.[8]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[9]

ИселеништвоУреди

Во турско време во селото живеел родот Ѓокинци. Они во 1908 година имале куќна задруга од 20 членови. Тогаш чувале околу 500 овци и 12 овчарски кучиња. Но поради недоразбирањата со сопственикот на чифликот Ѓокинци морале да се иселат во селото Стрезовце. Но потоа се вратиле во селото, но по некое време овој род изумрел.

Се знае и за други родови кои ги нема повеќе во селото, како. Војничанци и Мазници иселени се во селото Клечевце. Војничанци иселени се во селото Студена Бара.[8]

ЛичностиУреди

НаводиУреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 18 март 2017.
 3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 8. 8,0 8,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.
 9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 206-207. ISBN 9989649286.

Надворешни врскиУреди