Ворскла — притока на Днепар која тече низ територијата на Русија и Украина. Реката е долга 464 километри и има хидрографски басен од 14,700 квадратни километри. Ворскла минува низ градовите Полтава, Охтирка, и Кобелјаки. Во реката има 50 различни видови риба, а во шумите на бреговите од реката живеат лисици, зајци, диви свињи, и птици како диви патки, фазани, и еребици.

Ворскла
Vorskla Poltava.JPG
Ворскла во градот Полтава
ЗемјаРусија, Украина
Слив
Главен изворБелгородска област, Русија
УстиеДнепар, Украина
Сливна повр.14,700 km2 (5,700 ми)
Физички особености
Должина464 kм (1,522,000 ст)

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди